„Cupa Sucevei” la natatie, la editia a doua

La finele acestei săptămâni, în zilele de sâmbătă 6 noiembrie şi duminică 7 noiembrie, bazinul de înot din cadrul Şcolii nr.3 Suceava va găzdui ediţia a II-a a competiţiei „Cupa Sucevei” la nataţie. La aceste întreceri, organizate de Asociaţia Judeţeană de Nataţie Suceava, CSŞ 3 Suceava, Direcţia pentru Tineret şi Sport şi Şcoala cu clasele I-VIII nr.3 Suceava, vor participa sportivi cu vârsta de 12 ani şi mai mici de la peste şapte cluburi din ţară.

„Cupa Sucevei” la nataţie este structurată pe trei reuniuni, două sâmbătă 6 noiembrie şi una duminică 7 noiembrie.

Programul primei reuniuni de sâmbătă debutează la ora 9.00 cu o sesiune de încălzire urmând ca concursul oficial să înceapă la ora 10.00.

În prima reuniune se vor desfăşura în ordine probele:

100 metri liber masculin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
100 metri liber feminin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
100 metri liber masculin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
100 metri liber feminin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
100 metri liber masculin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
100 metri liber feminin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
50 metri spate masculin categoria 9 ani (copii născuţi în 2001)
50 metri spate feminin categoria 9 ani (copii născuţi în 2001)
50 metri spate masculin categoria 8 ani (copii născuţi în 2002)
50 metri spate feminin categoria 8 ani (copii născuţi în 2002)
50 metri spate masculin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
50 metri spate feminin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
100 metri spate masculin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
100 metri spate feminin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
100 metri spate masculin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
100 metri spate feminin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)

Cea de-a doua reuniune a „Cupei Sucevei” la nataţie va debuta, sâmbătă, după amiaza, de la ora 16.00, cu o sesiune de încâlzire, de la ora 17.00 urmând a se relua competiţia oficială cu următoarele probe:

50 liber masculin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
50 liber feminin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
50 metri liber masculin categoria 8 ani (copii născuţi în 2002)
50 metri liber feminin categoria 8 ani (copii născuţi în 2002)
50 metri liber masculin categoria 9 ani (copii născuţi în 2001)
50 metri liber feminin categoria 9 ani (copii născuţi în 2001)
100 metri bras masculin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
100 metri bras feminin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
100 metri bras masculin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
100 metri bras feminin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
50 metri fluture masculin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
50 metri fluture feminin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
10 minute de pauză
4×50 metri liber feminin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
4×50 metri liber masculin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
4×50 metri liber feminin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
4×50 metri liber masculin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
4×50 metri liber feminin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
4×50 metri liber masculin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)

Ştafetele pot fi formate din sportivi de vârste diferite, vârsta ştafetei fiind determinată de sportivul cu vârsta cea mai mare.

Ultima reuniune a „Cupei Sucevei” la nataţie va debuta, duminică, 7 noiembrie, de la ora 9.00, cu o sesiune de încâlzire, de la ora 10.00 debutând competiţia oficială cu următoarele probe:

50 metri liber feminin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
50 metri liber masculin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
50 metri liber feminin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
50 metri liber masculin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
50 metri bras feminin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
50 metri bras masculin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
50 metri bras feminin categoria 9 ani (copii născuţi în 2001)
50 metri bras masculin categoria 9 ani (copii născuţi în 2001)
50 metri bras feminin categoria 8 ani (copii născuţi în 2002)
50 metri bras masculin categoria 8 ani (copii născuţi în 2002)
50 metri fluture feminin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
50 metri fluture masculin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
50 metri fluture feminin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
50 metri fluture masculin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
10 minute pauză
4×50 metri mixt masculin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
4×50 metri mixt feminin categoria 10 ani (copii născuţi în 2000)
4×50 metri mixt masculin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
4×50 metri mixt feminin categoria 12 ani (copii născuţi în 1998)
4×50 metri mixt masculin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)
4×50 metri mixt feminin categoria 11 ani (copii născuţi în 1999)