Inca niciun set pentru CSMU LPS Suceava (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci din cadrul etapei a V-a, U Cluj – CSMU LPS Suceava 3-0 (18, 22, 19)

Runda a V-a a Diviziei A1 de volei masculin a programat pentru CSMU LPS Suceava un nou duel cu una din echipele în care s-a investit mult în ultimii ani, U Cluj. Cu un moral mai bun decât altădată, deşi încă cu niciun set câştigat în acest sezon competiţional, sucevenii au încercat la Cluj să arate că ştiu volei şi că nu sunt nişte „excursionişti”.

Partida dintre U Cluj şi CSMU LPS Suceava a început la ora 18.45, cu 15 minute întârziere faţă de ora oficială, această oră fiind una neobişnuită pentru sportivii pregătiţi de Victor Pancu. În fiecare din cele doar trei seturi jucate, din păcate, voleibaliştii suceveni au jucat de la egal la egal cu adversarii lor până cu 5-6 puncte înainte de final. În primul set, de la 18 după o decizie ciudată a arbitrilor sucevenii nu au mai putut practic pună mingea în podeaua adversarilor.

Setul secund, pierdut la 22, a fost şi mai disputat oaspeţii greşind absolut copilăreşte câteva mingi simple. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în setul al treilea, erorile de serviciu şi preluare privându-i pe suceveni de câştigarea primului lor set în actuala stagiune.

„Se poate observa un progres de la meci la meci, însă nu ştim să jucăm finalurile de set. Jucătorii notri greşesc servicii şi preluări simple exact atunci când echipa se află pe val şi aleg variante nepotrivite în momentele cheie.

Oricum, jocul de la Cluj a fost unul mult mai bun decât cele anterioare şi sunt convins că treptat vom ajunge la un nivel mai bun al jocului. Din ce am văzut până acum în Divizia A1, cu un pic de experienţă şi concentrare cred că lotul nostru se poate ridica la standardele câtorva formaţii din primul eşalon valoric”, a declarat antrenorul echipei CSMU LPS Suceava, Victor Pancu.

U Cluj: Cosmin Ghimeş, Daniel Pop, Dănuţ Mitileu, Bogdan Bratoşin, Ionuţ Rus, Adrian Fuzeşi şi Doru Ghimeş (libero). Au mai jucat: Andrei Georgescu şi Ionuţ Badea. Antrenori: Mircea Dudaş şi Bogdan Tănase

Suceava: Andrei Sasu, Răzvan Olteanu, Robert Pietraru, Sebastian Ursachi, Andrei Giurcă, Lucian Huţuleac şi Tudor Orăşanu (libero). A mai jucat: Andrei Bocancea şi Ştefan Someşan. Antrenor: Victor Pancu