Unirea Dej a „rezolvat” intr-o ora disputa cu CSMU LPS Suceava (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci din etapa a VI-a, CSMU LPS Suceava – Unirea Dej 0-3 (-18, -17, -17)

Sala „Unirea” din Suceava a găzduit pentru prima dată în acest sezon un meci din cadrul Diviziei A1 de volei masculin. Cu o nouă înfăţişare şi un miros de proaspăt, străvechea sală suceveană nu a reuşit să poarte noroc grupării CSMU LPS care nici în etapa a VI-a a primului eşalon valoric nu a reuşit să câştige niciun set.

Formaţia pregătită de profesorul Victor Pancu a început binişor meciul cu Unirea Dej, echipă care a încheiat pe locul IV campionatul precedent şi la primultime-out tehnic era în dezavantaj cu dor 3 puncte, scor 5-8. Încurajaţi puternic de publicul prezent în sală sucevenii reuşesc câteva acţiuni splendide şi egalează la 14. De la acest scor, voleibaliştii suceveni revin la vechile lor metehne. Servicii greşite, gafe la preluare, lipsă de comunicare în teren şi până la finelel setului întâi mai câştigă doar două puncte. Unirea Dej nu a arătat extraordinar, dar a făcut mult mai puţine erori decât gruparea suceveană.

Setul secund începe din nou bine pentru gazde care au condus cu 3-1. De la acest scor şi până la sfârşitul setului, pierdut bineînţeles, sucevenii au greşit şapte servicii şi cel puţin trei preluări elementare. Ilustrativ pentru starea din lotul echipei sucevene a fost faptul că la un moment dat „veteranul” sucevenilor Lucian Huţuleac a ieşit din teren când venea la serviciu pentru a-l lăsa pe tânărul Andone să facă acest lucru.

Setul al treilea a fost dominat clar de echipa din Dej care a profitat la maxim de zăpăceala şi starea de blazare din cadrul formaţiei CSMU LPS Suceava. A fost aşadar la final 3-0 pentru Unirea Dej în partida cu CSMU LPS Suceava, durata partidei fiind de aproximativ o oră. De remarcat faptul că cel mai bun jucător al oaspeţilor a fost Suson, cel care în campionatul trecut a evoluat pentru gruparea suceveană.

„Efectiv nu mai ştiu ce să spun, atâta putem în acest moment şi gata. Este adevărat că din echipa noastră a lipsit Giurcă, însă jucătorii noştri nu pot să iasă din starea de blazare în care se află. Sunt apăsaţi efectiv de cele patru cifre zero din clasament şi nu se mai înţeleg între ei, nu se mai felicită după vreun punct câştigat şi nu se ajută unii pe alţii.

Sper ca să se producă un declic în mintea lor şi să-şi revină pentru că au muncit totuşi pentru a ajunge în Divizia A1. Poate un prim set câştigat la Craiova în etapa următoare să marcheze revenirea jucătorilor noştri” a declarat antrenorul echipei CSMU LPS Suceava, Victor Pancu.

CSMU LPS Suceava: Sasu, Huţuleac, Bocancea, Olteanu, Orăşanu, Ursachi, Someşan şi Andone.

Unirea Dej: Dinu, Rade Velcovic, Dumitrache, Suson, Dascălu, Cristudor, Călin.