Performante remarcabile la editia a XX-a a „Cupei Sucevei” (Atletism)

Sala de atletism a complexului „Areni” a fost gazda celei de-a XX-a ediţii a „Cupei Sucevei” la atletism. La competiţia organizată de Asociaţia Judeţeană de Atletism Suceava, Direcţia pentru Tineret şi Sport a judeţului Suceava, Clubul Sportiv Municipal Suceava şi Consiliul Judeţean Suceava au participat peste 100 de sportivi din ţară şi străinătate.

Rezultate înregistrate în cele şapte probe ale concursului la care au luat startul atleţi de la categoriile de vârstă juniori II şi juniori III:

60 metri juniori III masculin

I Cezar Tătărău (CSŞ Gura Humorului)
II Florin Ferariu (LPS Suceava)
III Mihai Slevoacă (Colegiul Economic şi de Administraţie Suceava)

60 metri juniori III feminin

I Andreea Cucoşel (LPS Suceava)
II Manuela Tivadar (CSŞ Rădăuţi)
III Diana Podoleanu (Republica Moldova)

60 metri juniori II masculin

I Alexandru Lucanu (CSŞ Gura Humorului)
II Alexandru Babian (MTS Chişinău)
III Alexandru Mitric (CSŞ Rădăuţi)

60 metri juniori II feminin

I Ana Berghii (Republica Moldova)
II Natalia Cliscova (LPS Suceava)
III Diana Andrieş (CSŞ LPS Suceava)

200 metri juniori III masculin

I Florin Ferariu (LPS Suceava)
II Alexandru Savu (Şcoala 5 Rădăuţi)
III Mihai Slevoacă (Colegiul Economic Suceava)

200 metri juniori III feminin

I Andreea Cucoşel (LPS Suceava)
II Mădălina Gafencu (CSŞ LPS Suceava)
III Geanina Tivadar (CSŞ Rădăuţi)

200 metri juniori II masculin

I Alexandru Lucanu (CSŞ Gura Humorului)
II Alexandru Mitric (CSŞ Rădăuţi)
III Florin Sofian (LPS Suceava)

200 metri juniori II feminin

I Ana Berghii (Republica Moldova)
II Ioana Agapi (CSŞ Gura Humorului)
III Corina Prodan (CSM Suceava)

300 metri juniori III masculin

I Daniel Macovei (LPS Suceava)
II Ciprian Enache (LPS Suceava)
III Silviu Marmeliuc (LPS Suceava)

300 metri juniori III feminin

I Otilia Strutinschi (CSŞ Gura Humorului)
II Zânziana Mandiuc (LPS Suceava)
III Cătălina Bălan (LPS Suceava)

400 metri juniori II masculin

I Alexandru Babian (Republica Moldova)
II Mihai Romaş (LPS Suceava)
III Dumitru Cramarciuc (Republica Moldova)

400 metri juniori II feminin

I Iulia Furgalova (Republica Moldova)
II Iuliana Chelaru (LPS Suceava)
III Nataşa Cliscova (LPS Suceava)

800 metri juniori III masculin

I Andrei Ignatiev (Republica Moldova)
II Laurenţiu Ţîmpău (CSM Suceava)
III Vlăduţ Buliga (CSŞ Rădăuţi)

800 metri juniori III feminin

I Georgiana Popovici (LPS Suceava)
II Cătălina Bălan (LPS Suceava)
III Larisa Munteanu (LPS Suceava)

800 metri juniori II masculin

I Mihai Romaş (LPS Suceava)
II Ionel Pascaru (LPS Suceava)
III Cornel Pascaru (LPS Suceava)

800 metri juniori II feminin

I Iuliana Chelaru (LPS Suceava)
II Doina Cravlenco (Republica Moldova)
III Ramona Caziuc (LPS Suceava)

1500 metri juniori III masculin

I Andrei Ignatiev (Republica Moldova)
II Bogdan Şuhan (Republica Moldova)
III Ciprian Enache (CSŞ Rădăuţi)

1500 metri juniori III feminin

I Otilia Strutinschi (CSŞ Gura Humorului)
II Ioana Pascar (LPS Suceava)
III Cătălina Bălan (LPS Suceava)

1500 metri juniori II masculin

I Vladimir Curaciov (Republica Moldova)

1500 metri juniori II feminin

I Iuliana Chelaru (LPS Suceava)
II Ramona Caziuc (LPS Suceava)
III Elisabeta Sima (LPS Suceava)

3000 metri juniori III masculin

I Silviu Marmeliuc (LPS Suceava)
II Andrei Gafiţa (CSM Suceava)
III Andrei Duceac (Şcoala 4 Câmpulung)

3000 metri juniori III feminin

I Ioana Pascar (LPS Suceava)
II Ioana Agapie (CSŞ Gura Humorului)
III Zânziana Mandiuc (LPS Suceava)

3000 metri juniori II masculin

I Vladimir Curaciov (Republica Moldova)
II Marius Hasciovschi (CSŞ Gura Humorului)
III Alexandru Nistor (CSM Suceava)

3000 metri juniori II feminin

I Doina Cravcenco (Republica Moldova)

Săritura în lungime juniori III masculin

I Cezar Tătărău (CSŞ Gura Humorului)
II Ionuţ Huţan (CSŞ Rădăuţi)
III Răzvan Ciornei (LPS Suceava)

Săritura în lungime juniori III feminin

I Manuela Tivadar (CSŞ Rădăuţi)
II Diana Podoleanu (Republica Moldova)
III Mădălina Gafencu (CSŞ LPS Suceava)

Săritura în lungime juniori II masculin

I Dumitru Chian (Republica Moldova)
II Marius Moroşan (CSŞ Rădăuţi)
III Florin Sofian (LPS Suceava)

Săritura în lungime juniori II feminin

I Iulia Furgalova (Republica Moldova)

Primii trei clasaţi la fiecare probă au primit diplome, tricouri şi premii din partea organizatorilor. S-au acordat şi cupe pentru sportivii din echipa Republicii Moldova la categoria juniori II atât la masculin cât şi la feminin pe baza punctajului adunat pe fiecare probă în concurs şi respectiv pentru clubul LPS Suceava la categoria juniori III atât la masculin cât şi la feminin.

„Consider o reuşită această a XX-a ediţie a Cupei Sucevei datorită participării numeroase şi a performanţelor obţinute. Pentru această perioadă a anului rezultatele au fost peste aşteptări şi ne oferă mari speranţe în perspectiva competiţiilor ce vor urma.

Mulţumim Consiliului Judeţean Suceava pentru sprijinul deosebit care la acordat pentru acest concurs şi pentru suportul oferit atletismului sucevean. Trebuie să mulţumim şi SC Bermas pentru sposorizarea acordată cu prilejul ediţiei a XX-a a Cupei Sucevei”, a declarat preşedintele Asociaţiei Judeţene de Atletism Suceava, Sorin Raţă.