Nicio sansa pentru echipa LPS Suceava in disputa cu formatia gazda LPS Roman (Handbal feminin – juniori II)

La finele săptămânii precedente la Roman s-a disputat cel de-al treilea turneu din cadrul Campionatului Naţional de handbal feminin pentru juniori II. Dacă disputa cu LPS Iaşi, lidera la zi care nu a pierdut niciun meci, nu intra la capitolul posibilităţi pentru niciuna din celelalte cinci grupări ale seriei A, întâlnirea dintre LPS Suceava şi echipa gazdă LPS Roman, aflate la egalitate de puncte pe locurile III şi II, se aştepta să fie pe muchie de cuţit.

Aşa a şi fost în prima repriză în care sucevencele au condus tot timpul şi care s-a încheiat la egalitate 10-10. În partea secundă totul s-a rezolvat, cea mai bună jucătoare de la LPS Suceava, Maria Pintilei, a fost eliminată din joc după trei eliminări de câte două minute, ultimele două fiind acordate în minutele 31 şi 33, pentru ca apoi LPS Suceava să joace mai tot timpul în doar patru jucătoare. După 10-10 la pauză, este greu de crezut că o formaţie poate avea o asemenea cădere sau gazdele au aşa o pregătire încât diferenţa la final să fie de zece goluri.

„Nu este nimic de comentat vizavi de jocul cu LPS Roman pentru că în partea secundă a meciului nu am fost lăsaţi să jucăm. Sincer să fiu mă aşteptam la acest lucru, dar sper ca la ultimele două turnee la Târgu Neamţ şi Suceava lucrurile să se schimbe. Este bine că am câştigat celelalte partide cu LPS Botoşani, LPS Vaslui şi LPS Târgu Neamţ”, a declarat antrenorul Dorel Ţugurlan.

Rezultate înregistrate în turneul al treilea al seriei A a Campionatului Naţional de handbal feminin pentru juniori II:

LPS Botoşani – LPS Vaslui 29-33
LPS Iaşi – LPS Suceava 29-18
LPS Roman – LPS Târgu Neamţ 29-22
LPS Vaslui – LPS Târgu Neamţ 34-47
LPS Suceava – LPS Roman 19-29 (10-10)
LPS Botoşani – LPS Iaşi 13-32
LPS Iaşi – LPS Vaslui 35-21
LPS Roman – LPS Botoşani 32-13