Ioan Burlica si Gabriel Conache, cei mai buni sportivi ai LPS Suceava in 2010

La fel ca la fiecare sfârşit de an, cei mai buni sportivi ai Liceului cu Program Sportiv din Suceava sunt recompensaţi pentru performanţele realizate. La finele lui 2010, pentru prima dată, au fost premiaţi un număr de 30 de sportivi, clasamentele de final fiind separate la sporturile individuale, de cele la jocurile de echipă.

„Am hotărât ca la sfârşitul acestui an să recompensăm un număr de 30 de sportivi pentru că în pofida greutăţilor financiare, rezultatele realizate de elevii noştri au fost foarte bune. Am separat sporturile individuale de cele pe echipe şi am încercat cu modestele noastre puteri să oferim puţină bucurie unor sportivi care au muncit din greu un an de zile.

Aşa cum am menţionat anterior „tolba” cu premii din acest an a fost puţin cam „uşurică”, dar tot am reuşit să le oferim primilor cinci sportivi la fiecare categorie câte un impermeabil, din partea liceului nostru, iar din partea mea personal câte o săpcuţă primită de la o firmă elveţiană, cupe, medalii şi diplome.

Sper ca anul care vine să fie la fel de bogat ca acesta care se încheie, din punct de vedere sportiv şi noi un pic mai bogaţi la capitolul premii”, a declarat directorul LPS Suceava, Dumitru Bernicu.

Clasamentul sporturilor individuale:

Locul I – Ioan Burlică (lupte greco-romane) – component al lotului naţional al României şi câştigător al medaliei de aur la individual în Campionatul Naţional al juniorilor I şi tot aur şi la Cupa României

Locul II – Vasile Dudău şi Daniel Crîşmariu (lupte greco-romane) – componenţi ai loturilor naţionale de juniori, locul V la Campionatele Europene de juniori II, locul I la Campionatele Naţionale pe echipe juniori II şi locul I la individual în Campionatul Naţional

Locul III – Iuliana Chelaru (atletism) – componentă a lotului naţional de junioare II al României, locul III la Campionatele Naţionale de juniori I, locul III la Campionatele Naţionale Şcolare şi locul II la ONSS

Locul IV – Ionuţ Acostăchioaie (lupte greco-romane) – component al lotului naţional, locul I la Campionatele Naţionale de juniori II pe echipe, locul III la Campionatele Naţionale de juniori II, locul II la Campionatele Naţionale Şcolare, locul III la Cupa României

Locul V – Mihai Mihuţ şi Mihai Constantin (lupte greco-romane) şi Andrei Trofin (atletism) – componenţi ai Centrului Naţional de Excelenţă, locul I la Campionatele Naţionale de juniori II pe echipe, locul II la Campionatele Naţionale de juniori II la individual (pentru luptători)

Locul II la Campionatele Naţionale de juniori I, locul III la Campionatele Naţionale Şcolare, locul III la Campionatele Naţionale de juniori I în sală

Clasamentul la jocurile de echipă:

Locul I – Gabriel Conache (rugby) – component al lotului naţional seniori, locul IV la Campionatele Mondiale de tineret, locul III la Campionatele Europene
Locul II – Ionuţ Florea (rugby) – component al lotului naţional juniori, locul IV la Campionatele Mondiale de tineret, locul III la Campionatele Europene
Locul III – Alin Ilii (handbal) – component al lotului naţional de tineret calificat la Campionatele Europene
Locul IV – Mihai Sandu (handbal) – lotul naţional de juniori calificat la Campionatele Europene, locul III la Campionatul Mondial Şcolar
Locul IV – Irina Ivan (handbal) – lotul naţional de tineret, locul X la CE de junioare şi calificare la CM de tineret
Locul V – Irina Andreica (volei) – locul III cu naţionala de cadete a României la Balcaniadă

În clasamentul echipelor pe locul întâi s-a clasat echipa de lupte greco-romane juniori II, locul I la Campionatele Naţionale, pe locul II situându-se echipa de handbal masculin juniori II, locul VIII la turneu final a CN, iar locul III, formaţia de handbal copii, locul IV la turneul final la minihandbal.

Au mai primit menţiuni pentru rezultate deosebite, Mihai Romaş (atletism), Ioana Pascar (atletism), Andreea Cucoşel (atletism), Andrei Apetre (lupte), Mihai Florea (lupte), Ştefan Babei (lupte), Bogdan Amărculesei (lupte), Florin Plămadă (fotbal), Ionel Ungureanu (fotbal), Cătălin Constantineanu (rugby), Diana Ivanov (handbal), Dan Negruşeri (handbal), Cristian Iriciuc (handbal), Mihai Moţpan (handbal), Bogdan Cozorici (handbal), Andreea Petruneac (handbal).