Sucevencele Irina Tomuleanu, Raluca Irimia si Andreea Polocoser, jucatoare de baza la HC Dunarea Braila si HCM Roman (Handbal feminin)

În prima etapă din 2011, Universitatea Reşiţa – HC Dunărea Brăila 25-28 (12-14) şi HC Rulmentul Braşov – HCM roman 20-22 (10-13)

Faptul că mare parte din echipele din cadrul Ligii Naţionale de handbal masculin au în componenţă jucători crescuţi la Liceul cu Program Sportiv din Suceava nu mai reprezintă nicio noutate, însă nu se ştie prea mult despre sportivele sucevene care evoluează în primul eşalon valoric feminine. Prima etapă din 2011 în liga Naţională feminină a confirmat faptul că cel puţin trei jucătoare crescute la LPS Suceava sunt componente de bază în formaţiile lor.

La HCM Dunărea Brăila, una din performerele primei runde care a învins la Reşiţa, joacă cu succes Irina Tomuleanu şu Raluca Irimia, iar la HCM Roman care şi ea a câştigat în deplasare la Braşov evoluează Andreea Polocoşer.

HCM Brăila s-a impus cu 28-25 pe terenul echipei Universitatea Reşiţa, Irina Tomuleanu marcând trei goluri, iar Raluca Irimia două. Moment cheie al jocului a fost în minutul 49 când Dunărea Brăila conducea cu 22-18 şi oaspetele au fost taxate pe merit cu două schimbări greşite şi au avut 2 jucătoare mai puţin pe teren. Gazdele au echilibrat partida în minutul 55 scorul devenind egal 24-24. Ada Moldovan, componenta lotului naţional al României, a înscris de 3 ori în ultimele 5 minute şi a asigurat practic victoria echipei sale cu 28-25.

HC Dunărea Brăila: Vasile, Voicu, Moldovan (13), Tomuleanu (3), Crăciun (3), Luca (3), Irimia (2), Lăzărin (2), Adespii-Molnar (1), Eşanu (1). Au mai jucat: Draguţ, Brot. Antrenor: Alexandrina Soare.

Şi Andreea Polocoşer şi-a făcut datoria în poarta formaţiei HCM Roman care s-a impus pe terenul grupării Rulmentul Braşov cu 22-20. HCM Roman a început mai bine, a condus cu 3-1 şi 5-3, după care Rulmentul a trecut în avantaj , 6-5 (min. 16) şi a controlat finalul primei reprize, când a reuşit să se distanţeze la 3 goluri, 13-10 ( scor la pauză). Repriza a doua a început în aceleaşi coordonate, cu Rulmentul la cârma jocului. În min. 33, gazdele aveau 5 goluri avantaj (15-10) şi meciul la discreţie. În acele momente, s- a produs însă incredibila relaxare a gazdelor, situaţie speculată prompt de HCM Roman, care a început o adevărată cursă de urmărire, iar în min. 56 a egalat (19-19).

Ultimele 4 minute au fost devastatoare pentru echipa gazdă, care a ratat şi o aruncare de la 7 m în ultimele 30 de secunde, prin Andreea Pricopi şi în final HCM roman s-a impus cu 22-20. De remarcat este faptul că la LPS Suceava, toate cele trei jucătoare care au evoluat în prima etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin, Irina Tomuleanu, Raluca Irimia şi Andreea Polocoşer au fost elevele antrenorului Doreşl Ţugurlan.

HCM Roman
Au marcat : Oana Pop 9, Andreea Marin 5, Carmen Stoleru 3, Ana Maria Budescu 2, Marilena Gherman 2, Cosmina Tiţă 1
Au jucat : Gabriela Cristescu (Andreea Polocoşer) – Ana Horobeţ, Carmen Stoleru, Andreea Marin, Oana Pop, Marilena Gherman, Ana Maria Budescu (Amelia Busuioceanu, Cosmina Tiţă). Antrenor principal : Cornel Bădulescu