Infrangere fara drept de apel in fata liderului (Handbal feminin – juniori I)

În cadrul etapei a doua a returului seriei A a Campionatului Naţional, LPS Iaşi – LPS Suceava 39-23 (23-9)

În cadrul etapei a II-a a returului seriei A a Campionatului Naţional de handbal feminin pentru juniori I formaţia LPS Suceava a evoluat pe terenul liderului la zi LPS Iaşi. Tinerele handbaliste pregătite de profesorul Dorel Ţugurlan au fost depăşite complet în prima repriză în care au reuşit să marcheze doar 8 goluri, faţă de cele 23 ale gazdelor. Repriza secundă a consemnat o oarecare revenire a grupării oaspete, însă scorul final a fost 39-23 în favoarea ieşencelor.

„Nu a fost nimic de făcut în faţa echipei din Iaşi care nu a pierdut niciun meci în acest sezon competiţional. Diferenţa de scor poate fi considerată exagerată, însă în condiţiile în care din formaţia noastră a lipsit cea mai bună jucătoare, Roxana Ene, nu s-a putut face mai mult.

Noi ne luptăm pentru ocuparea locului III în clasament care permite participarea la turneul semifinal şi suntem la diferenţă de cinci puncte de LPS Roman, în condiţiile în care avem un meci mai puţin disputat. Vrem să ne concentrăm pe întâlnirea de sâmbătă 29 ianuarie când la Suceava va veni LPS Piatra Neamţ pentru că o victorie cu ocupanta locului secund în clasament ar fi extrem de importantă pentru noi”, a declarat antrenorul echipei de handbal feminin junioare I a LPS Suceava, Dorel Ţugurlan.