Doar un set a reusit sa castige CSMU LPS Suceava in disputa cu Dinamo (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci din etapa a XIV-a, CSMU LPS Suceava – Dinamo 1-3 (-18, 18, -13, -18)

Cea mai cruntă înfrângere a sezonului pentru CSMU LPS Suceava a fost din partida din tur contra celor de la Dinamo. Dacă în meciul din Bucureşti sucevenii au pierdut la 8, 8 şi 6, în meciul de sâmbătă 29 ianuarie din sala „Unirea” progresul gazdelor poate fi considerat enorm.

Primul set a aparţinut dinamoviştilor care au profitat din plin de debutul moale al gazdelor. Oricum trebuie să menţionăm faptul că sucevenii au ratat patru servicii în primul set, iar cel mai bun jucător al oaspeţilor a fost, şi va rămâne până la final, suceveanul Răzvan Purice.

Setul al doilea a consemnat o revenire absolut spectaculoasă a gazdelor care au condus cu 8-0 şi 16-6 pentru a învinge cu 25-18. Aşa cum se întâmplă de obicei la CSMU LPS Suceava, jucătorii ei după un moment bun se „taie” pur şi simplu speriaţi parcă de posibilitatea de a învinge o echipă de top. Setul trei a fost un galop de sănătate pentru Dinamo care a câştigat la 13.

În setul al patrulea jocul a fost mai echilibrat, însă voleibaliştii suceveni au gafat 7 servicii şi patru preluări simple oferind dinamoviştilor 11 puncte fără luptă. În aceste condiţii nu a mai fost nimic de făcut şi Dinamo a învins la Suceava pe CSMU LPS cu 3-1.

CSMU LPS Suceava: Rîpeanu, Giurcă, Olteanu, Bocancea, Orăşanu, Someşan, Lupu, Ursachi.

Dinamo: Tudor, Purice, Dincă, Manda, Ilie, Marincă, Mureşan, Roman.