LPS Suceava nu si-a revenit dupa infrangerea cu LPS Piatra Neamt (Handbal feminin – juniori I)

Într-o partidă contând pentru etapa a XI-a a seriei A, LPS Roman – LPS Suceava 28-15 (16-8)

În ultimele două runde ale seriei A a Campionatului Naţional de Handbal feminin pentru juniori I echipa LPS Suceava şi-a compromis şansele de a se califica la turneul semifinal. După ce în etapa a X-a gruparea suceveană a cedat pe teren propriu în faţa echipei LPS Piatra Neamţ cu 25-29, în etapa a XI-a sucevencele pregătite de profesorul Dorel Ţugurlan au cedat şi pe terenul rivalelor de la LPS Roman cu 15-28.

Gazdele au marcat primul gol abia în minutul 6 la scorul de 2-0 pentru formaţia suceveană, iar în minutul 15 scorul era egal 3-3. Din acest minut lucrurile au mers din rău în mai rău pentru oaspete care au cedat în final la o diferenţă de 13 goluri.

„În mod cert nu cred că puteam scoate un rezultat bun aici la Roman, însă diferenţa de scor este exagerată. De la jumătatea primei reprize pe fondul unei întreruperi neprogramate a jocului ne-am ieşit din ritm şi am cedat complet. Totuşi, trebuie să menţionez faptul că am avut parte de un tratament extrem de ostil din partea susţinătorilor echipei romaşcane care ne-au apostrofat pe tot parcursul jocului.

Dacă un antrenor poate suporta mai uşor invectivele, să înjuri o fată de 17-18 ani este de-a dreptul înjositor. Şi arbitrajul a fost părtinitor mai ales îm repriza secundă şi s-a ajuns astfel la o diferenţă de scor exagerată.

Este o experienţă neplăcută mai ales la handbal feminin şi este păcat că trebuie să te obişnuieşti cu astfel de lucruri de la vârste foarte fragede”, a declarat antrenorul echipei de handbal feminin LPS Suceava juniori I, Dorel Ţugurlan.