CSMU LPS Suceava pierde la zero si in fata celor de la U Cluj (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci contând pentru etapa a XVI-a, CSMU LPS Suceava – U Cluj 0-3 (-23, -25, -17)

CSMU LPS Suceava şi-a pus mari speranţe în meciul din etapa a XVI-a a Diviziei A1, dorind să reaşizeze prima sa victorie din acest sezon competiţional în faţa grupării U Cluj. Gazdele au fost foarte aproape de victorie în primele două seturi, dar din nou nu s-au putut concentra exact atunci când a trebuit şi au clacat. Nu trebuie omis faptul că în primele două seturi sucevenii le-au oferit „gratis” clujenilor cel puţin câte şapte puncte, patru din servicii greşite şi trei din preluări ratate.

Oaspeţii au început mai bine meciul cu CSMU LPS Suceava, dar elevii profesorului Victor Pancu au revenit şi au egalat, ba chiar au preluat conducerea cu 21-20. Au urmat, aşa cum era de aşteptat din păcate, câteva momente de uluială, de lipsă de colaborare şi ardelenii au câştigat primul set cu un as servit la ultima minge.

Setul al doilea a fost mai echilibrat ca primul, cele două formaţii nereuşind să se desprindă decisiv. La 20-20, gazdele o comit din nou şi clujenii pun capăt şi setului secund în prelungiri prin serviciul aceluiaşi stângaci, de neoprit de altfel. Trebuie de menţionat faptul că după fiecare minge reuşită, jucătorii echipei gazdă au făcut imediat o gafă, nereuşind să „lege” două lucruri bune niciodată.

Cu moralul „distrus” după pierderea primelor două seturi pe final, sucevenii au cedat complet în partea a treia pe care clujenii au câştigat-o lejer la 17. Diferenţa în disputa dintre CSMU LPS Suceava şi U Cluj a fost făcută de greşelile neforţate ale gazdelor. Oaspeţii nu au fost cu nimic peste suceveni, ci doar au greşit mai puţin şi s-au mobilizat mai bine. Totuşi, un mic atu al ardelenilor a fost gradul de dificultate mai ridicat al serviciilor lor în comparaţie cu gazdele care au servit moale şi tot timpul pe libero, jucătorul responsabil cu preluările.

A mai trecut un meci din sezonul 2010-2011 al Diviziei A1 de volei masculin şi CSMU LPS Suceava are tot mai puţine şanse să realizeze măcar o victorie în acest campionat.

CSMU LPS Suceava: Rîpeanu, Giurcă, Bocancea, Olteanu, Someşan, Ursachi, Orăşanu, Lupu, Sasu.