Cupa CRAI NOU la atletism, un al 4-lea succes consecutiv

Aproximativ o sută de copii I, II şi III au participat sâmbătă la cea de-a patra ediţie a Cupei „Crai nou” la atletism.

Organizată de cotidianul „Crai nou” şi portalul www.NewsBucovina.ro, împreună cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Suceava, CSM Suceava şi Asociaţia Judeţeană de Atletism, întrecerea a stârnit un interes major pe raza întregului judeţ, drept dovadă la start s-au regăsit sportivi din Suceava şi împrejurimi, Rădăuţi, Gura Humorului, Fălticeni şi Vatra Dornei.

„Ne bucurăm că şi în acest an antrenorii şi sportivii au fost prezenţi în număr mare şi credem că întrecerea a fost un succes, astfel de competiţii fiind necesare sportului şi atletismului în special”, a declarat Valerian Dura, inspector în cadrul DJST Suceava, co-organizator al evenimentului.

Toţi participanţii la Cupa “Crai nou” au primit din partea organizatorilor pachete cu dulciuri, iar primii trei clasaţi la fiecare probă au primit diplome, medalii şi tricouri. Premierea sportivilor a fost făcută de directorul DJST Suceava, Cezar Moscaliuc.

Performerii competiţiei au fost copii legitimaţi la CSŞ Rădăuţi, CSŞ „Nicu Gane” Fălticeni, LPS Suceava, CSM Suceava, CSM Dorna Vatra Dornei sau CSŞ Gura Humorului.

Iată podiumurile pe probe la Cupa „Crai nou”, ediţia 2011:

800 metri plat – Copii I
1. Lostun Alexandru – CSM Dorna Vatra Dornei
2. Vîjîilă Ilie – CSŞ Gura Humorului
3. Capră Ovidiu – CSŞ Rădăuţi

800 metri plat – Copile I
1. Artenie Diana – CSŞ Nicu Gane Fălticeni
2. Caziuc Simona – LPS Suceava
3. Filip Denisa – LPS Suceava

600 metri – Copii II
1. Pitic Florin – CSŞ Rădăuţi
2. Bahan Andrei – CSM Suceava
3. Petenghea Laurenţiu – CSŞ Gura Humorului

600 metri plat – Copile II
1. Angelescu Diana – CSM Suceava
2. Manolache Oana – CSŞ Nicu Gane Fălticeni
3. Sadoveac Ana – CSŞ Suceava

600 metri plat – Copile I
1. Coteţ Alexandra – CSŞ Nicu Gane Fălticeni
2. Nicoriuc Ana Maria – CSM Suceava
3. Hotinceanu Roxana – CSM Suceava

600 metri – Copii I
1. Ailincăi Silviu – CSŞ Nicu Gane Fălticeni
2. Focşa Bogdan – CSŞ Nicu Gane Fălticeni
3. Dumitrache Petru – CSŞ Gura Humorului

200 metri plat – Copile I
1. Artenie Diana – CSŞ Nicu Gane Fălticeni
2. Gafencu Mădălina – LPS Suceava
3. Caziuc Simona – LPS Suceava

200 metri plat – Copii I
1. Coca Andrei – CSŞ Rădăuţi
2. Lostun Alexandru – CSM Dorna Vatra Dornei
3. Ailincăi Silviu – CSŞ Nicu Gane Fălticeni

200 metri plat – Copile II
1. Tivadar Loredana – CSŞ Rădăuţi
2. Schipor Simona – CSŞ Rădăuţi

200 metri plat – Copii III
1. Pintilei Alexandru – CSŞ Hura Humorului
2. Prâsneac Alexandru – Vatra Dornei
3. Ducinschi Eduard – CSM Suceava

40 metri plat – Copii III
1. Pintilei Alexandru – CSŞ Gura Humorului
2. Cucinschi Eduard – CSM Suceava
3. Crâşmaru Vlad – CSM Suceava

40 metri plat – Copile III
1. Tcaciuc Nicoleta – Şcoala Şcheia
2. Negru Diana – Şcoala Şcheia
3. Telescu Ingrid – CSŞ Nicu Gane Fălticeni

50 metri – Copii II
1. Pitic Florin – CSŞ Rădăuţi
2. Moroşan Gabriel – CSŞ Rădăuţi
3. Popovici Sebastian – LPS Suceava

50 metri – Copile II
1. Angelescu Diana – CSM Suceava
2. Sadoveac Ana – LPS-CSŞ Suceava
3. Tivadar Loredana – CSŞ Rădăuţi

60 metri – Copii I
1. Coca Andrei – CSŞ Rădăuţi
2. Davidean Sebastian – CSŞ Rădăuţi
3. Capră Ovidiu – CSŞ Rădăuţi

60 metri – Copile I
1. Filip Denisa – Şcoala Salcea
2. Mihailov Alexandra – CSŞ Rădăuţi
3. Costron Dorina – Şcoala Mihoveni

Săritura în lungime – Copile I
1. Gafencu Mădălina – LPS Suceava
2. Nicoriuc Ana Maria – CSM Suceava
3. Alexandrescu Mădălina – CSŞ Rădăuţi

Triatlon
1. Hascioschi Andrei – CSŞ Gura Humorului