Nimic de facut in fata campioanei (Volei masculin – Divizia A1)

Într-un meci contând pentru etapa a XX-a, CSMU LPS Suceava – Remat Zalău 0-3 (-17, -22, -19)

Aşa cum era de aşteptat, campioana en-titre şi lidera la zi a Diviziei A1 de volei masculin Remat Zalău, şi-a respectat blazonul şi a învins pe CSMU LPS Suceava cu 3-0. În pofida victoriei, care nu a stat nicio clipă sub semnul îndoileii, se poate spune că jucătoarii pregătiţi de Victor Pancu nu s-au făcut de râs, arătând chiar şi execuţii remarcabile în unele momente ale jocului. Totuşi, nu trebuie omis faptul că voleibaliştii suceveni au greşit nu mai puţin de 17 servicii, la care dacă mai adăugăm erorile la preluare se poate spune că CSMU LPS Suceava a pornit deja cu un deficit de un set la meciul cu sălăjenii.

Primul set al partidei dintre CSMU LPS Suceava şi Remat Zalău a fost cel mai echilibrat, gazdele fiind tot timpul la doar un punct sau două în urma valorosului lor adversar. De la 17-15 în favoarea oaspeţilor, sucevenii s-au „tăiat” pur şi simplu şi au pierdut setul la 17.

Dacă primul set a fost cel mai echilibrat, setul al doilea a fost cel mai frumos. Lăsând la o parte inhibiţiile, sucevenii au demonstrat că ştiu ceva volei reuşind câteva faze deosebit de spectaculoase. Din nefericire, după una sau două realizări, urma ori un serviciu în fileu sau afară, ori o greşeală absolut copilărească.
După ce au cedat setul secund la 22, sucevenii s-au „pierdut” în ultimul care a fost dominat clar de voleibaliştii echipei campioane a României. Pe final ei au mai recuperat din diferenţă cedând în final la 19.

Meciul dintre CSMU LPS Suceava şi Remat Zalău a fost plăcut de urmărit oaspeţii având în Nagy, Nemeth, Laza sau Geiger jucători de mare valoare, în timp de gazdele au reuşit să se ridice pe alocuri la nivelul adversarilor, care au evoluat relaxaţi. Oricum, etapa a XXI-a poate consemna prima victorie a sucevenilor în acest sezon competiţional, 3-0 cu Torpi Târgu Mureş, formaţie care s-a retras din campionat la finele turului.

CSMU LPS Suceava: Giurcă, Bocancea, Rîpeanu, Sasu, Pietraru, Orăşanu, Someşan, Olteanu, Lupu, Andone.

Remat Zalău: Laza, Feher, Borota, Geiger, Nagy, Nemeth, Afloarei, Mărieş, Josifov, Stoian, Ciupe, Seiffert.