CS Universitatea II Suceava se impune in derbiul cu HC Vaslui (Handbal masculin – Divizia A)

Într-un meci contând pentru etapa a XXII-a a seriei A, CSU II Suceava – HC Vaslui 34-27

În cel mai interesant meci al etapei a XXII-a a seriei A a Diviziei A de handbal masculin a opus primele două clasate, CS Universitatea II Suceava şi HC Vaslui. Tinerii jucători suceveni au dat măsura maturităţii lor sportive şi s-au impus la final cu 34-27.

Fără niciun jucător de la formaţia de Ligă Naţională, care a jucat înaintea disputei de Divizie A cu Dinamo Braşov, sucevenii au reuşit un meci bun demonstrând faptul că un progresat mult. Prima repriză a fost deosebit de echilibrată, oaspeţii fiind cei care au dictat ritmul. După pauză tinerii handbalişti suceveni au zburdat pe teren şi au câştigat pe merit o partidă cu una din grupările care vizează promovarea în primul eşalon valoric al handbalului masculin românesc. De remarcat jocul bun al tinerei speranţe nemţene Ţigănaşu, autor a 13 goluri.

CS Universitatea II Suceava: Spiridon, Drăghici, Poienari – Ţigănaşu (13), Zmeu (5), Petrea (4), Negru (3), Dumitraş (3), Vele (3), Toşa (1), Buga (1), Târzioru (1), Bejan, Burlacu.