CS Universitatea Suceava a facut un pas mare spre finala CHALLENGE CUP

Handbalistii suceveni sunt foarte aproape de calificarea in finala Challenge Cup dupa ce au reusit sa ii devanseze cu scorul de 23-21 pe jucatorii luxemburghezi de la formatia Handball Esch.

Meciul s-a disputat la Suceava si a fost prima mansa a semifinalelor competitiei europene amintite.

Dupa 9-3 si 12-7 la pauza pentru echipa suceveană, lucrurile au luat o intorsatura nedorită in  partea secunda, cand oaspetii au reusit, după o evolutie constant foarte buna, sa apropie scorul in ultimele 8 minute.

Si toate acestea după ce pe parcursul meciului s/au inregistrat diferente destul de mari de scor, 13-7, 14-8, 22-16 sau 23-17 pentru Suceava.

Mansa retur va avea loc pe 23 aprilie si va fi decisiva pentru calificarea in finala Challenge Cup.

Până acum băieții pregătiți de antrenorul sucevean Razvan Bernicu au avut evolutii foarte bune in deplasare, in Challenge Cup si se speră într-0 mansă retur favorabilă sucevenilor.