Fotbal, Liga I » CFR-ul se distanteaza!

CFR Cluj – UTA Arad  2 – 0

Profitând de esecul Timisoarei si de faptul ca Unirea Urziceni si Dinamo au remizat, 0-0, CFR Cluj s-a distantat la 6 puncte în fruntea Ligii I. Ardelenii si-au mai trecut trei puncte în cont, joi, în ultimul meci al etapei a XIII-a, când au învins UTA pe propriul teren, cu scorul de 2-0.

Soarta celor trei puncte a fost clarificata în prima jumatate de ora a partidei din Gruia, clujenii punctând prin Fabbiani si Semedo. Cuplul ucigas din atacul formatiei lui Ioan Andone si-a facut datoria înca o data. Chiar daca nu a marcat, cel de-al treilea om de baza din ofensiva, Didi, a fost coautor la ambele reusite ale colegilor sai si a ajutat formatia clujeana sa-si demonstreze superioritatea în Liga I.

Scorul a fost deschis în minutul 11, când Fabbiani a primit o pasa de pe dreapta, de la Didi, si a înscris în poarta lui Hutan, iesit gresit sa respinga. În minutul 28, acelasi Didi a centrat precis pentru micutul Semedo, care a înscris cu capul si a linistit partida.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Claro – Tony, Cadu, Sandberg, Panin – Minteuan (Leao, 67), Muresan, Culio (Deac, 81) – Semedo, Fabbiani, Didi (Anca, 85). Antrenor: Ioan Andone

UTA: Hutan – Balan, Chita, Bumbac, Vasiljevic, Chirita (Pascovici, 31) – Hora, Djokovic, Hidisan, Fl. Dan (Mihut, 76) – M. Ilie (Drida, 65). Antrenor: Marin Barbu.

Farul Constanta – Dacia Mioveni  1 – 1

Farul Constanta si Dacia Mioveni au încheiat la egalitate partida disputata joi, scor 1-1, încurcându-se astfel reciproc într-o lupta lunga pentru evitarea retrogradarii. Oaspetii puteau sa plece chiar si cu toate cele trei puncte, însa rezultatul ar fi fost mincinos, iar Chigou, care a ratat un penalti la 0-1, în minutul 83, ar fi fost singurul responsabil pentru esec.

Si-a reparat greseala cinci minute mai târziu, când a egalat pentru Farul, preluând pe piept în centrul careului si sutând naprasnic sub bara portii portarului argesean. Scorul fusese deschis în minutul 30 de Dacia Mioveni, când Balauru a preluat o minge în careul gazdelor, lateral stânga, a intrat în centru dupa ce a driblat doi adversari si a marcat cu un sut puternic pe centrul portii, de la 7 metri.

Patrascu marcase si el pentru gazde, în minutul 20, dar golul sau a fost anulat pentru un fault în atac fluierat de Deaconu. Înca un motiv pentru echipa constanteana sa fie suparata pe rezultatul ce o plaseaza pe locul 13 în clasamentul Ligii I, cu 12 puncte, cu unul mai putin decât Dacia Mioveni.

Rezultatul i-a nemultumit si pe fanii „rechinilor”, care au cerut demisia antrenorului Constantin Gache. Acesta a spus ca este o posibilitate, dar ca în acest moment nu are timp decât pentru meciul cu Gloria Bistrita, din etapa a XIV?a. „Ma asteptam ca dupa jocurile bune din ultima perioada sa fim ceva mai lucizi si incisivi. Ne-a lipsit si prospetimea, contra unei echipe care a avut doar doua ocazii. Stiam ca se vor aglomera, dar nu am reusit sa marcam. Cred ca am fi meritat mai mult. Poate o sa vina si demisia, dar nu am timp acum. Avem meci la Bistrita, duminica, si doar la asta ma gândesc”, a spus Gache.

Farul Constanta: Curca – Farmache (Nae, 63), Mala, Schiopu, Maxim – Bacila, Patrascu (Mendy, 74), Todoran, Voiculet – Chigou, Nanu (Gurita, 46). Antrenor: Constantin Gache.

Dacia Mioveni: Stanca – Dobre, Olteanu, Trofin, Daouda, Baicu – Chirciu (Costescu, 59), Murgan (V. Jula, 43), Balauru, Neagoe – Lupascu (Vladu, 85). Antrenor: Sorin Cârtu.

Pandurii Tg. Jiu – Rapid       1 – 3

Rapid a învins cu 3-1 la Târgu-Jiu, iar patronul giulestenilor, George Copos, este multumit de jocul ofensiv al echipei, considerând ca stilul de joc ofensiv este rodul muncii lui Mircea Rednic.

Dupa ce a avut parte de o primire deloc fericita si de un redebut în Giulesti cu înfrângere, Mircea Rednic a reusit joi dupa-amiaza o victorie extrem de importanta în privinta noului mandat la Rapid, rezultat în urma caruia formatia „feroviara” se apropie din ce în ce mai mult de liderul CFR Cluj, în timp „Puriul” face un nou pas spre împacarea cu fanii alb-visiniilor.

Partida de la Târgu Jiu a fost una la discretia oaspetilor. Desi s-a jucat pe o adevarata mocirla, gradul se spectaculozitate al meciului nu a fost deloc afectat. Minutul 18 avea sa aduca si primul gol al acestei partide: Burdujan introduce mingea în poarta, dupa ce Mazilu lovise initial bara portii gorjene. Reveniti din pumni, Pandurii au fost la un pas de a egala, la nici 60 de secunde de la golul giulestean, însa bravul Dani Coman a reusit o noua interventie de zile mari, parând sutul din doar sase metri al lui Alin Rus. Si cum ocaziile se razbuna, Rapidul avea sa îsi dubleze avantajul în minutul 31, Mazilu învingându-l pe Dossey, dupa o pasa excelenta primita de la Herea.

Dupa reluare, gazdele au atacat în valuri, încercând golul de 2-1. Au fost foarte aproape în minutul 51, însa Alex Piturca a trecut la câtiva centimetri de minge, dupa ce acelasi Dani Coman respinsese lateral un sut al lui Stromajer. Cei care aveau sa marcheze însa au fost tot elevii lui Rednic. În minutul 61, Mazilu a realizat „dubla”, dupa o centrare perfecta din corner a lui Mugurel Buga. La doar doua minute, gorjenii aveau sa marcheze si ei, prin Stânga, dupa o gafa mare a lui Marius Constantin. De altfel, acesta nu avea sa fie decât golul de onoare al Pandurilor, gazdele nereusind ca revina în meci pe final de partida. Scor final 1-3 si Rapidul scapa de un adversar incomod, alaturându-se echipelor care au acumulat 25 de puncte dupa 13 etape: Dinamo, FC Vaslui si Poli Timisoara. Din fericire pentru ei, giulestenii mai au de disputat o restanta, cu Ceahlaul.

Pandurii: Dossey – Rus, Chibulcutean, Popete, Djapka – Dedu, Vancea, Iordache – Stromajer – L. Mihai, Al. Piturca.

Rapid: Coman – Bozovic, Sapunaru, M. Constantin, Maftei – Herea, Grigore – Cesinha, Buga – Mazilu, Burdujan.

1.       CFR Cluj                  13      10      3        0        22-8   33p

2.       Unirea Urziceni         13      8        3        2        18-10  27p

3.       Dinamo Bucuresti      13      7        4        2        23-11  25p

4.       FC Vaslui                 13      7        4        2        23-12  25p

5.       Rapid Bucuresti         12      7        4        1        21-10  25p

6.       Poli Timisoara            13      7        4        2        28-20  25p

7.       Steaua Bucuresti      11      6        3        2        12-7   21p

8.       Gloria Bistrita            12      5        3        4        16-18  18p

9.       Ceahlaul P. Neamt     12      5        1        6        14-15  16p

10.     Otelul Galati            13      5        0        8        18-29  15p

11.     Dacia Mioveni          13      3        4        6        13-17  13p

12.     Univ. Craiova           13      4        1        8        12-17  13p

13.     Farul   Constanta      13      3        3        7        7-15   12p

14.     Politehnica Iasi         13      3        2        8        11-18  11p

15.     Gloria Buzau             13      3        2        8        10-24  11p

16.     Pandurii Tg. Jiu         12      3        1        8        10-14  10p