Atletism. Cupa “Crai nou” : La Cupa “Crai nou” atletismul sucevean juvenil a aratat ca are perspective frumoase

Sâmbata, 26 ianuarie, cei mai mici dintre atletii judetului nostru si-au dat întâlnire la sala de atletism din Areni în cadrul Cupei “Crai nou”.

Împreuna cu Directia Judeteana pentru Sport Suceava si CSM Suceava, ziarul “Crai nou” a organizat o competitie destinata copiilor (fete si baieti) nascuti în 1995-1996 si 1997-1998, din întreg judetul. Reunirea tinerelor talente ale atletismului sucevean a reprezentat si un bun prilej pentru completarea grupelor de performanta.

Concursul s-a desfasurat pe patru probe (50m plat, 600m plat, 800m plat si lungime) si pe doua categorii de vârsta, copii I si copii II (fete si baieti). Iata cum aratat la final cele 12 podiumuri:

50 m plat – copii I (fete)

1. Renate Torocus (CSS Gura Humorului)

2. Ana Corleciu (CSS-LPS Suceava)

3. Gianina Tivadar (Scoala nr.5, Radauti)

50 m plat – copii II (fete)

   1. Alexandra Morosan (CSS Gura Humorului)
   2. Giorgiana Popovici (CSS-LPS Suceava)
   3. Diana Pânzac (CSS Gura Humorului)

 

50 m plat – copii I (baieti)

   1. Bogdan Macovei (CSM Raraul C-lung Moldovenesc)
   2. Alexandru Radesoi (CSS-LPS Suceava)
   3. Ciprian Enache (CSS-LPS Suceava)

 

50 m plat – copii II (baieti)

   1. Vlad Craciunescu (CSM Dorna Vatra Dornei)
   2. Daniel Balasa (CSS Gura Humorului)
   3. Dumitrel Dranca (CSS-LPS Suceava)

 

600 m plat – copii II (fete)

   1. Giorgiana Popovici (CSS-LPS Suceava)
   2. Loredana Tcaciuc (CSS-LPS Suceava)
   3. Crina Chasoschi (CSS-LPS Suceava)

 

600 m plat – copii I (fete)

   1. Cornelia Puscasu  (CSM Dorna Vatra Dornei)
   2. Andreia Cozaciuc (CSM Suceava)
   3. Mihaela Acaftinei (CSS-LPS Suceava)

 

600 m plat – copii II (baieti)

   1. Mircea Vâsâila (CSS Gura Humorului)
   2. Vlad Craciunescu (CSM Dorna Vatra Dornei)
   3. Dumitrel Dranca (CSS-LPS Suceava)

 

800 m plat – copii I (baieti)

   1. Bogdan Macovei (CSM Raraul C-lung Moldovenesc)
   2. Ciprian Enache (CSS-LPS Suceava)
   3. Alexandru Vâsâila (CSS Gura Humorului)

 

Lungime – copii II (fete)

   1. Giorgiana Popovici (CSS-LPS Suceava)
   2. Alexandra Morosan (CSS Gura Humorului)
   3. Loredana Tcaciuc (CSS-LPS Suceava)

 

Lungime – copii I (fete)

   1. Renate Torocus (CSS Gura Humorului)
   2. Andreia Cozaciuc (CSM Suceava)
   3. Mihaela Acaftinei (CSS-LPS Suceava)

 

Lungime – copii II (baieti)

   1. Dumitrel Dranca (CSS-LPS Suceava)
   2. Andrei Turcu (CSS Gura Humorului)
   3. Daniel Balasa (CSS Gura Humorului)

 

Lungime – copii I (baieti)

   1. Alexandru Radesoi (CSM Dorna Vatra Dornei)
   2. Ciprian Enache (CSS-LPS Suceava)
   3. Bogdan Macovei (CSM Raraul C-lung Moldovenesc)

 

Cei 12 ocupanti ai primului loc de la fiecare proba au primit premii în bani oferite de ziarul “Crai nou” si diplome din partea Directiei pentru Sport a Judetului Suceava. De asemenea tuturor participantilor le-au fost oferite pachete cu dulciuri din partea Fundatiei Ana, prin amabilitatea lui Nelu Todireanu iar bauturile racoritoare au fost asigurate de Coca-Cola.

La finalul concursului, antrenorii prezenti în sala de atletism a CSM Suceava au precizat ca au vazut câtiva copii de perspectiva pentru atletismul sucevean, care în viitor ar putea realiza performante de exceptie.