Fotbal. Liga I : Ceahlaul, “U” Cluj, FC Vaslui si Steaua sunt singurele echipe neinvinse in meciurile amicale

 În pauza de iarna, echipele din Liga 1 au preferat sa faca perioada de pregatire în tari cu o clima mai blânda. Spania, Cipru, Turcia, Portugalia sau Italia au fost destinatiile preferate si acolo formatiile românesti au jucat mai multe amicale. Iata rezultatele meciurilor de verificare din pauza de iarna:

CFR Cluj
 

CFR Cluj – FC Energie Cottbus (Germania) 0 – 0

CFR Cluj – Arsenal Kiev (Ucraina) 0 – 2 (0-1)

CFR Cluj – Gyeongnam FC (Coreea de Sud) 2 – 0 (0-0)

Au marcat: Manuel Jose (60), Semedo (72)

CFR Cluj – Slovan Liberec (Cehia) 2 – 2 (1-2)

Au marcat: Semedo (31), Cadu (79 – 11m)

CFR Cluj – Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) 2 – 1

Au marcat: Manuel Jose (51, Cadu (85 – 11m)

CFR Cluj – Otelul Galati 3 – 3 (1-2)

Au marcat: Tony (65), Alin Minteuan (67), Diego Ruiz (85).

 
Rapid Bucuresti

Rapid Bucuresti – Rio Maior (Portugalia, Liga a III-a) 1 – 1 (1-0)

A marcat: Ryan Griffiths (79)

Rapid Bucuresti – Estoril-Praia (Portugalia, Liga a II-a) 1 – 1

A marcat: Pierre Boya (21)

Rapid Bucuresti – Primera de Augustus (Angola) 4 – 2 (2-0)

Au marcat: Mugurel Buga (15), Pierre Boya (39), Emil Dica (48), Ranko Despotovic (53)

Rapid Bucuresti –  Naval Primeiro de Maio (Portugalia) 0 – 1 (0-1)

Rapid Bucuresti – Cracovia FC (Polonia) 2 – 1 (2-0)

Au marcat: Emil Dica (6 – 11m), Pierre Boya (29)

Rapid Bucuresti – Levski Sofia (Bulgaria) 2 – 3

Au marcat: Emil Dica (12 – 11m), Boya (64)

 
Unirea Urziceni

UD Alzira (Spania – Liga III) – Unirea Urziceni 1 – 2 (1-1)

Au marcat: Ciprian Petre (27), Daniel Munteanu (79 – 11m)

Unirea Urziceni – FC Brasov 0 – 0

Unirea Urziceni – TSKA Sofia (Bulgaria) 1 – 2

A marcat: Bogdan Mara (35)

Unirea Urziceni – Austria Karnten (Austria) 1 – 1

Au marcat: Bogdan Stancu (52-11m) – Krajic (82)

Unirea Urziceni – Buducnost Podgorica (Muntenegru) 1 – 0 (0-0)

A marcat: Marius Bilasco (50)

 
Steaua Bucuresti

Steaua Bucuresti – Wisla Cracovia (Polonia) 0 – 0

Steaua Bucuresti – Metalurgs Liepajas (Letonia) 1 – 0 (0-0)

A marcat: Nicolae Dica (31-11m)

Steaua Bucuresti – Levski Sofia (Bulgaria) 1 – 0 (1-0)

A marcat: Nicolae Dica (26)

Steaua Bucuresti – Ceske Budejovice (Cehia) 2 – 1

Au marcat: Dorin Goian (32), Pepe Moreno (66)

Steaua Bucuresti – FK Teplice (Cehia) 2 – 0 (0-0)

Au marcat: Andres Mendoza (65), Pepe Moreno (76)

Steaua Bucuresti – Lokomotiv Sofia (Bulgaria) 1 – 0

A marcat: Andres Mendoza (54)

 
Politehnica Timisoara

Honved Budapesta (Ungaria) – Poli Timisoara 3 – 3 (2-2)

Au marcat: Art. Karamian (21), Balasz Borbely (40), Aliuta (87-11m)

Diosgyor VTK Borsodi (Ungaria) – Poli Timisoara 1 – 1 (1-1)

A marcat: Dan Alexa (40-11m)

Poli Timisoara – Politehnica Iasi 2 – 0 (0-0)

Au marcat: Dejan Rusic (90), Artavazd Karamian (90+1)

Poli Timisoara -Mlada Boleslav (Cehia) 3 – 3 (3-1)

Au marcat: Gigel Bucur (13, 34), Ionel Ganea (29)

Poli  Timisoara – Gyeongnam FC (Coreea de Sud) 1 – 2

A marcat: Abiodun (25)

Poli  Timisoara – Slovan Liberec (Cehia) 0 – 5 (0-3)

Poli Timisoara – Metalurg Donetk (Ucraina) 1 – 2

A marcat: Artiom Karamian (71)

Poli Timisoara – FK Novi Sad (Serbia) 3 – 0

Au marcat: Srhoj, Ionel Ganea, Abiodoun

 
Dinamo Bucuresti

Dinamo Bucuresti – Metalurgs Liepajas (Letonia) 0 – 2 (0-1)

Dinamo Bucuresti – FK Mlada Boleslav (Cehia) 0 – 2 (0-1)

Dinamo Bucuresti – Gyeongnam FC (Coreea de Sud) 2 – 2 (1-1)

Au marcat: Claudiu Niculescu (19), Vojislav Vranjkovic (88)

Dinamo Bucuresti – Viktoria Plzen (Cehia) 4 – 2

Au marcat: Florin Bratu (12, 47 – 11m), Gabriel Bostina (55), Liviu Ganea (65)

Dinamo Bucuresti – Slaven Belupo (Croatia) 0 – 2 (0-2)

Dinamo Bucuresti – Lech Poznan (Polonia) 3 – 0 (2-0)

Au marcat: Florin Bratu (15 – 11m), Adrian Cristea (42), Marius Alexe (79)

Dinamo Bucuresti – Litex Loveci 2 – 5

 
FC Vaslui

FC Vaslui – Metalurgs Liepajas (Letonia) 1 – 0 (1-0)

A marcat: Mike Temwanjera (32)

FC Vaslui – FC Gyeongnam (Coreea de Sud) 1 – 1 (0-0)

A marcat: Sorin Frunza (72)

FC Vaslui – Viktoria Plzen 2 – 2

Au marcat: Marko Ljubinkovic (19), Bogdan Panait (60p).

FC Vaslui – FK Mlada Boleslav (Cehia) 0 – 0

FC Vaslui – OFK Belgrad (Serbia) 2 – 0

Au marcat: Andronic si un autogol al sârbilor

 
Gloria Bistrita

Gloria Bistrita – FC Baku (Azerbaidjan) 3 – 0 (0-0)

A marcat: Cosmin Tilinca (48, 75, 86)

Gloria Bistrita – Nasaf Qarshi (Uzbekistan) 4 – 0 (3-0)

Au marcat: Negrean (12, 40), Hadzibulic (42, 85)

Gloria Bistrita – Kamaz Chelny (Rusia, Liga II) 1 – 2

A marcat: Razvan Dobre (80-11m)

Gloria Bistrita – Sturm Graz (Austria) 1 – 1

A marcat: Negrean (25)

Gloria Bistrita – FC Kleve (Germania, Regionalliga) 1 – 1

A marcat: Razvan Dobre (30-11m)

Gloria Bistrita – Gaz metan Medias 3 – 0

Au marcat: Sebastian Achim (20), Sandu Negrean (38), Dan Matei (88)

Gloria Bistrita – Forex Brasov 0 – 0

 
Otelul Galati

 

Otelul Galati – Energie Cottbus (Germania) 1 – 3 (1-1)

Au marcat: Gabriel Paraschiv (25)

Otelul Galati – FC Koln (Germania) 1 – 0 (0-0)
A marcat: Emil Jula (68)

Otelul Galati – Naftovyk Okhtyrka (Ucraina) 3 – 3

Au marcat: Robert Elek (1), Labukas (31), Daniel Stan (78)

Otelul Galati – FC Harkov (Ucraina) 1 – 1 (1-0)

Au marcat: Zhivko Jelev (35)

Otelul Galati – Metalug Donetk (Ucraina) 2 – 3 (2-2)

A marcat: Silviu Ilie (43, 44)

Otelul Galati – FK Teplice (Cehia) 1 – 1 (1-1)

A marcat: Ramses Gado (15)

Otelul Galati – Dinamo Kiev II (Ucraina) 4 – 2

Au marcat: Szekely (64), Robert Elek (69), Jelev (85), Jula (89)

Otelul Galati – Levski Sofia (Bulgaria) 2 – 0

Au marcat: Gabriel Paraschiv (22), Daniel Stan (44)

Otelul Galati – CFR Cluj 3 – 3 (2-1)

Au marcat: Emil Jula (7), Daniel Stan (25), Janos Szekely (62) 

Gloria Buzau

Gloria Buzau – Sahtior Qaraghandi (Kazakhstan) 1 – 0 (1-0)

A marcat: Stere Guda (15)

Gloria Buzau – Dinamo Zagreb (Croatia) 0 – 2

Gloria Buzau – Daegu FC (Coreea de Sud) 0 – 2 (0-2)

Gloria Buzau – Odra Wodzislaw Slaski (Polonia) 0 – 1 (0-1)

Gloria Buzau – Zalaegerszeg TE (Ungaria) 1 – 3 (1-1)

Au marcat: Valentin Iovita (35)

Gloria Buzau – Jagiellonia Bialystok (Polonia) 2 – 0 (0-0)

Au marcat: Alin Paleacu (65), Valentin Simion (75)

Gloria Buzau – Dacia Mioveni 0 – 2

 
Universitatea Craiova

Universitatea Craiova – Sturm Graz (Austria) 1 – 2 (1-1)

Au marcat: Florin Costea (1)

Universitatea Craiova – Zalaegerszeg TE (Ungaria) 0 – 0

Universitatea Craiova – FC Winterthur (Elvetia) 0 – 1

Universitatea Craiova – Zaglebie Sosnowiec (Polonia) 1 – 0

A marcat: Andrei Prepelita (6)

 
Ceahlaul Piatra-Neamt

Ceahlaul Piatra-Neamt – FC Botosani 1 – 1 (1-0)

Au marcat: Vinicius de Oliveira Fabron (34)

Ceahlaul Piatra-Neamt – Lech Poznan (Polonia) 1 – 1 (0-0)

Au marcat: Dejan Rusmir (50)

Ceahlaul Piatra-Neamt – FK Rudar Pljevlja (Muntenegru) 2 – 1

Au marcat: Mircea Oprea (35), Martin Cernoch (61)

 
Dacia Mioveni

 

Dacia Mioveni – FC Baku (Azerbaidjan) 0 – 1 (0-1)

Dacia Mioveni – FC St. Gallen (Elvetia) 0 – 0

Dacia Mioveni – Terek Groznyi (Rusia) 0 – 1 (0-0)

Dacia Mioveni – FC Qarabagh (Azerbaidjan) 1 – 0 (0-0)

A marcat: Robert Neagoe (65)

Dacia Mioveni – Belasitsa Petrich (Bulgaria) 1 – 0 (0-0)

A marcat: Bogdan Stoica

Dacia Mioveni – MIKA Ashtarak (Armenia) 2 – 1 (2-0)

Au marcat: Cristian Bratu (20), Diego De Gregorio (23) 
Dacia Mioveni – Gloria Buzau 2 – 0

Au marcat: Sebastian Paul (20), Liviu Negoita (30)

Dacia Mioveni – Pohang Steelers (Coreea de Sud) 2 – 0 (1-0)
Au marcat: Octavian Chihaia (24), Andrei Neagoe (80)

 
Politehnica Iasi

 

FC Bihor Oradea – Politehnica Iasi 1 – 1 (1-0)

Au marcat: Sebastian Sfârlea (85)

Poli Timisoara – Politehnica Iasi 2 – 0 (0-0)

UTA Arad – Politehnica Iasi 3 – 1 (0-0)

A marcat: Ionut Bâlba (73)

Debrecen VSC (Ungaria) – Politehnica Iasi 1 – 2 (0-2)

Au marcat: Romulus Miclea (32), Andrej Pecnik (35)

Liberty Salonta – Politehnica Iasi 3 – 4

Au marcat: Romulus Miclea (36), Clement Palimaru (54), Bogdan Straton (77), Andrei Cristea (90)

Honved Budapesta (Ungaria) – Politehnica Iasi 3 – 2 (3-1)
Au marcat: Cristian Munteanu (26), Clement Palimaru (75)

Politehnica Iasi – KSC Boecs (Ungaria, Liga II) 2 – 1 (0-0)

Au marcat: Andrei Cristea (66), Clement Palimaru (80)

Politehnica Iasi – Gloria Arad (Liga III) 2 – 1

Au marcat: Leonardo Polo (14), Cristian Munteanu (60)

Politehnica Iasi – CSM Focsani (Liga II) 3 – 0 (1-0)

Au marcat: Sergiu Homei (40), Dominik Bersnjak (60), Ciprian Milea (68)

Politehnica Iasi – Politehnica Iasi II 5 – 0 (2-0)

Au marcat: Sebastian Sfârlea (10), Andrei Cristea (49, 68, 82), Bogdan Onut (57)

 
UTA Arad

 

FC Bihor Oradea – UTA Arad 2 – 2 (1-2)

Au marcat: Ionut Balan (32), Alexandru Baltoi (42)

UTA Arad – Politehnica Iasi 3 – 1 (0-0)

Au marcat: Alexandru Baltoi (49, 90+5), Florin Hidisan (85-11m)

FC Bihorul Beius (Liga III) – UTA Arad 2 – 2 (1-2)

Au marcat: Rolando Edson Simao (15), Alexandru Baltoi (43)

Lotus Felix (Liga III) – UTA Arad 0 – 1 (0-0)

A marcat: Vasile Goldis (70)

UTA Arad – Eskisehirspor (Turcia, Liga a II-a) 1 – 2

A marcat: Alexandru Baltoi (81)

UTA Arad – Metallurg Novokuznetsk (Rusia, Liga II) 0 – 2

UTA Arad – Victoria Branesti (Liga III) 4 – 0

Au marcat: Mihai Gurita, Edson, Lucian Todea, Cristian Melinte

UTA Arad – Borussia Monchengladbach II (Germania, Liga III) 1 – 0 (0-0)

A marcat: Radu Marginean

UTA Arad – FK Smederevo (Serbia) 1 – 1

A marcat: Alin Chita (32)

 
Farul Constanta

Farul Constanta – FC Gyeongnam (Coreea de Sud) 2 – 1

Au marcat: Chico (5), Gerlem (25)

AEL Limassol (Cipru) – Farul Constanta 0 – 0

Farul Constanta – Viktoria Plzen (Cehia) 2 – 3

Au marcat: Chico (53), Todoran (89)

Farul Constanta – Dunarea Galati 3 – 0 (1-0)

Au marcat: Gerlem (40), Voiculet (51), Dinu Todoran (60)

Farul Constanta – Regar-TadAZ Tursunzoda (Tadjikistan) 6 – 0

Au marcat: Nanu (32), Chico (49), Bacila (53), Schiopu (57), Gerlem (76), Marius Nae (82)

Farul Constanta – Budapest Honved (Ungaria) 1 – 1

A marcat: Barbu (33)

Farul Constanta – Alania Vladikavkaz (Rusia) 1 – 0 (1-0)

A marcat: Chico (11)

Farul Constanta – Piotrcovia Ptak (Polonia) 2 – 2

Au marcat: Nae, Nanu

Pandurii Târgu-Jiu

Pandurii Târgu-Jiu – Atletico do Portugal (Portugalia, liga a III-a) 3 – 0 (1-0)

Au marcat: Alexandru Pacurar (10), Daniel Orac (65), Florin Stânga (75)

Pandurii Târgu-Jiu – Mafra ((Portugalia, liga a III-a) 2 – 1 (0-1)

Au marcat: Gabriel Zamfir (53), Jesssui Silva Nascimento (83)

Pandurii Târgu-Jiu – Academica Coimbra (Portugalia) 0 – 2

Estrela Amadora (Portugalia) – Pandurii Târgu-Jiu 3 – 1 (0-0)

A marcat: Cardoso (59 – 11m)

 
Universitatea Cluj

 

Universitatea Cluj – Sanatatea Cluj (Liga III) 3 – 1

Au marcat: Budeanu, Costea, Claudiu Raducanu

Universitatea Cluj – Avântul Reghin (Liga III) 0 – 0

Universitatea Cluj – Gazovik Harkov (Ucraina) 1 – 0 (1-0)

A marcat: Dorin Goga (18)

Universitatea Cluj – Chunnam Dragons (Coreea de Sud) 0 – 0