Tenis : A cazut mitul: Nadal i-a “suflat” lui Federer si Wimbledonul!

Contestat în ultimele luni, Roger Federer se baza pe specialitatea casei: Wimbledonul. Din pacate pentru liderul la zi din clasamentul ATP, Rafael Nadal i-a furat si acest trofeu, dupa cinci ani în care elvetianul facuse legea, în urma unei finale de vis: 6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 9-7. O finala nebuna, o finala spectaculoasa, o finala de 4 ore si 48 de minute, la care s-au adaugat alte peste doua ore de întrerupei din cauza ploii.
Nadal a început meciul în forta si a obtinut un prim break în chiar game-ul cu numarul trei, profitând de un backhand trimis de elvetian aiurea. La 3-2 pentru adversarul sau, Federer a fost la un pas sa recupereze pe serviciul acestuia, însa spaniolul a întors de la 15-40 si si-a adjudecat jocul. Finalul setului a fost de-a dreptul dramatic. La 5-4, elvetianul a avut minge de re-break.

Nadal s-a aparat însa senzational, a întors avantanjul în favoarea sa si si-a adjudecat în cele din urma actul cu 6-4, profitând de o minge trimisa de elvetian în fileu.
Ambitionat, liderul autoritar al clasamentului ATP si-a revenit în setul secund, începând în forta si conducând cu 3-0 dupa primele trei game-uri. Momentul psihologic s-a consemnat în jocul cu numarul sapte, la 4-2 pentru Federer. Desi dominase pâna în acel moment, elvetianul a capotat inexplicabil, pierzând urmatoarele patru game-uri la rând. 6-4 pentru Nadal si spaniolul parea pur si simplu de neoprit. De partea cealalata, Federer avea nevoie de o minune…
Setul trei a fost unul mult mai echilibrat. Cei doi tenismeni au servit fara greseala si, dupa primele noua game-uri, scorul era 5-4 în favoarea elvetianului, moment în care pe arena principala de la Wimbledon a intrat în prim-plan ploaia, care a întrerupt întâlnirea, spre stupoarea lui Nadal si a spectatorilor din tribune. Dupa o ora si jumatate de pauza, partida avea sa se reia. Asa cum poate era de asteptat, întreruperea avea sa îi fie benefica jucatorului condus, Federer câstigând setul la tie-break si prelungind emotiile.

Si a urmat setul patru… Un set de-a dreptul nebun si dramatic. Într-adevar, break-uri nu au existat, dar spectacolul a fost la el acasa pe arena centrala de la Wimbledon. La 5-4, pe serva adversarului, Nadal a avut 0-30, fiind la doua mingi de a ridica trofeul deasupra capului. Federer a servit însa cum nu a facut-o pe toata durata meciului si a întors rezultatul în favoarea sa. Apoi, a urmat tie break-ul. Spaniolul a fost si mai aproape de a da lovitura, beneficiind de doua mingi de meci, una pe serva elvetianului si alta chiar pe a lui. Liderul clasamentului ATP s-a aparat însa din nou de-a dreptul senzational, dând exemplu de o ambitie cu totul si cu totul nemaîntâlnita. Si, ca dramatismul sa fie complet, Federer a fost cel care a reusit sa-si adjudece tie break-ul si set-ul. Urma actul decisiv…

Si ce set a fost! Fanii thrillerelor au fost însa dezamagiti. Federer nu a putut duce comeback-ul pâna la capat. Dupa 14 game-uri în care cei doi finalisti si-au fructificat serviciul si în care Nadal a ratat doua mingi de meci, spaniolul a reusit în sfârsit sa dea lovitura. Break, urmat de un game senzational si ibericul câstiga în premiera Wimbledonul, în cinci seturi! În final, nu ramân decât cuvintele învinsului, cinci cuvinte în spatele carora se ascunde mai mult adevar, onestitate si caracter decât în carti întregi: „Rafa a fost mai bun”…