Fotbal, Liga a II-a : Ceahlaul Piatra Neamt, liderul Seriei I

Adus cu surle si trâmbite în iarna, sud-americanul Osvaldo Miranda a fost anuntat de Mircea Rednic ca nu intra în planurile sale pentru acest sezon, în lot existând deja mai multi atacanti mult mai valorosi. Miranda s-a conformat si, sâmbata, în etapa a II-a din Seria I a esalonului secund, a marcat un gol de trei puncte pentru Dinamo II.

În alte meciuri din Seria I, Ceahlaul a reusit sa treaca de Dunarea Galati cu 1-0, FC Botosani a dispus de Prefab Modelu, scor 3-1 iar Forex a cedat pe teren propriu în fata nou-promovatei CS Buftea, 0-1.

În Seria a II-a, Dacia Mioveni a remizat la Târgoviste, la fel ca si Jiul, 2-2 cu Unirea Alba Iulia, la Petrosani. Derby-ul acestei etape a doua, UTA – Universitatea Cluj, are loc luni. 

Rezultatele complete ale etapei a II-a:

Sâmbata, 23 august

Delta Tulcea – Stiinta Bacau   1 – 1

Ceahlaul P. Neamt – Dunarea Galati 1 – 0

Sportul Studetesc – Cetatea Suceava 2 – 0

FC Botosani – Prefab Modelu   3 – 1

FCM Bacau – Dunarea Giurgiu  1 – 1

Forex Brasov – CS Buftea    0 – 1

Concordia Chiajna – Dinamo II  0 – 1

Duminica, 24 august

Progresul – FC Snagov    0 – 0

Petrolul Ploiesti – CSM Ploiesti  2 – 3 

Clasament

1 Ceahlaul Piatra-Neamt 2 2 0 0 4-0 6p

2 FC Botosani 2 2 0 0 5-2 6p

3 CSM Ploiesti 2 2 0 0 4-2 6p

4 Delta Tulcea 2 1 1 0 6-2 4p

5 Sportul Studentesc 2 1 1 0 3-1 4p

6 CS Buftea 2 1 1 0 2-1 4p

7 Progresul Bucuresti 2 1 1 0 2-1 4p

8 Cetatea Suceava 2 1 0 1 1-2 3p

9 Dinamo II 2 1 0 1 2-5 3p

10 FC Snagov 2 0 2 0 1-1 2p

11 Petrolul Ploiesti 2 0 1 1 3-4 1p

12 Forex Brasov 2 0 1 1 2-3 1p

13 Dunarea Giurgiu 2 0 1 1 2-3 1p

14 FCM Bacau 2 0 1 1 1-2 1p

15 Prefab Modelu 2 0 1 1 3-5 1p

16 Stiinta Bacau 2 0 1 1 1-4 1p

17 Dunarea Galati 2 0 0 2 1-3 0p

20 Concordia Chiajna 2 0 0 2 0-2 0p

Seria a II-a

Sâmbata, 23 august

FC Târgoviste – Dacia Mioveni 1 – 1

Minerul Lupeni – FCM Târgu Mures 0 – 1

FC Drobeta – International Arges 4 – 0

Muresul Deva – ACU Arad 3 – 1

Mechel Câmpia Turzii – Liberty Salonta 0 – 1

Jiul Petrosani – Unirea Alba Iulia 2 – 2

FC Bihor – CSM Râmnicu Vâlcea 0 – 2

Ariesul Turda – CFR Timisoara 0 – 0

Luni, 25 august

UTA Arad – „U” Cluj

Clasament

1 Drobeta Tr.Severin 2 2 0 0 6-1 6p

2 Apulum Alba-Iulia 2 1 1 0 5-2 4p

3 Muresul Deva 2 1 1 0 4-2 4p

4 Chimia Rm.Vâlcea 2 1 1 0 3-1 4p

5 FCM Târgu-Mures 2 1 1 0 3-2 4p

6 Liberty Salonta 2 1 1 0 2-1 4p

7 CFR Timisoara 2 1 1 0 1-0 4p

8 Minerul Lupeni 2 1 0 1 2-1 3p

9 International Pitesti 2 1 0 1 3-5 3p

10 Jiul Petrosani 2 0 2 0 4-4 2p

11 Ariesul Turda 2 0 2 0 1-1 2p

12 UTA Arad 1 0 1 0 2-2 1p

13 FCM Târgoviste 2 0 1 1 1-2 1p

14 ACU Arad 2 0 1 1 3-5 1p

15 Dacia Mioveni 2 0 1 1 1-3 1p

16 „U” Cluj 1 0 0 1 1-2 0p

17 CS Mechel C.Turzii 2 0 0 2 1-4 0p

18 FC Bihor Oradea 2 0 0  2 0-5 0p