Fotbal, Liga I: Poli Iasi a luat restanta

Poli Iasi – Farul Constanta    2 – 1

Poli Iasi si Farul Constanta s-au întâlnit, duminica, într-o restanta a etapei a cincea. Partida de la Iasi nu s-a putut disputa la data initiala din cauza unor probleme aparute la instalatia de nocturna a Stadionului „Emil Alexandrescu”.
Dupa ce, în sfârsit, s-a facut lumina la comisiile la care a fost discutat cazul, cele doua echipe au revenit pe gazon pentru­ a încheia batalia începuta în urma cu câteva luni.

Constanta a început perfect partida de la Iasi si a deschis scorul în minutul 3, atunci când Cosmin Bacila a profitat de o scapare a defensivei lui Ionut Popa si l-a învins, cu un sut de la 16 metri, pe portarul Plesca. Gazdele ies la atac, dar cel care a marcat la Urziceni, Cristi Bratu, nu gaseste cadrul portii dintr-o foarfeca spectaculoasa. Politehnica restabileste egalitatea în minutul 39. Bernsjak îl vede iesit dintre buturi pe Vlas, suteaza extraordinar de la 20 de metri, iar mingea se opreste în plasa portii constantenilor. Pâna la pauza niciuna dintre cele doua echipe nu se mai arunca în atac.

În minutul 62, Miclea reuseste sa intercepteze o pasa neglijenta a lui Vlas si aduce Iasiul în avantaj. Farul încearca sa revina în joc, dar gazdele stau bine în teren, nepermitând constantenilor sa se apropie prea mult de poarta lui Plesca. Finalul este fragmentat de schimbari, iar tabela de marcaj indica scorul stabilit în minutul 62: Poli Iasi-Farul Constanta 2-1.
Cu aceasta victorie, Iasiul urca pe locul al 14-lea, cu 10 puncte câstigate în tot atâtea partide, în timp ce „rechinii” cad pe pozitia a 15-a, dar având acelasi numar de puncte.

Poli Iasi: Plesca – Pecnik, Ad. Ilie, Onut, Buta, N. Viveiros, Bernsjak (Ignatov, 82), Gavatorta, Naidin, Cr. Bratu, R. Miclea (Paruolo, 74/ Montiel, 90). Antrenor: Ionut Popa.
Farul Constanta: Vlas – Farmache (Pârvu, 80), I. Barbu, Schiopu, Maxim, Bacila, M. Nae (Fatai, 50), Teekloh (Gosic, 68), C. Voiculet, Mendy, Chico. Antrenor: Ion Marin.