Sportivul dornean Petru Iulian Pop a obținut medalia de argint la Vlădeasa Winter Trail

Sportivul Petru Iulian Pop, legitimat la CSM Dorna Vatra Dornei a participat, duminică, în satul Rogojel din județul Cluj la concursul național de alergare montană Vlădeasa Winter Trail unde s-a clasat pe al doilea loc și a obținut medalia de argint.

Concursul a constat într-un tur de 15 kilometri până pe Vârful Vlădeasa și înapoi cu o diferență de nivel 1600 metri.

Cristian Prâsneac, profesor la CSM Dorna Vatra-Dornei, a declarat că este încântat de evoluția sportivului său Petru Iulian Pop la acestă competiție.

„Cred că locul ocupat cât și cursa în sine pot să dea speranțe sportivului meu pentru că se pregătește pentru Selecția care va avea loc în  11 aprilie la Câmpulung-Moldovenesc pentru Campionatul Balcanic și European de alergare montană”, a spus Prâsneac.