Un nou caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 51 de noi cazuri

Până astăzi, 13 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.326 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.447 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 51 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127610,01
2.Arad2368540,02
3.Argeș2747400,04
4.Bacău2609410,02
5.Bihor2928710
6.Bistrița-Năsăud1188420,03
7.Botoșani1419420,01
8.Brașov4368800,02
9.Brăila1330000,02
10.Buzău1258500,01
11.Caraș-Severin1149100,02
12.Călărași1006300,01
13.Cluj5763320,05
14.Constanța4297000,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250710,01
17.Dolj2670400,03
18.Galați2767000,03
19.Giurgiu1103100,03
20.Gorj921700,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2287600,02
23.Ialomița1079610,01
24.Iași4244950,03
25.Ilfov4514920,04
26.Maramureș2041900,02
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398410,02
29.Neamț1898910,02
30.Olt1462800,02
31.Prahova3547300,09
32.Satu Mare1301600,05
33.Sălaj1095000,02
34.Sibiu2651300,01
35.Suceava2422710,01
36.Teleorman1372210,01
37.Timiș5437810,04
38.Tulcea844310,03
39.Vaslui1599610,01
40.Vâlcea1645120,03
41.Vrancea1069300
42.Mun. București183780140,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe    455*6 
 TOTAL1.081.32651 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 13 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT1
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL13

Până astăzi, 34.233 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.07.2021 (10:00) – 13.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 14 decese (8 bărbați și 6 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Caraș-Severin, Constanța, Iași, Prahova și Sibiu.

10 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna august 2020, 1 în septembrie 2020, 2 în noiembrie 2020, 5 în decembrie 2020 și 1 în martie 2021, în județele Argeş și Iaşi.

Dintre cele 14 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 2 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 3 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 288. Dintre acestea, 52 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.490.322 de teste RT-PCR și 1.604.929 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.559 de teste RT-PCR (6.084 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.475 la cerere) și 15.100 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.912  persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 614 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 23.997 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

loading...