GCS: 43 noi cazuri de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 6.832 cazuri

Într-un interval de 24 de ore, pe teritoriul României, au fost înregistrate 6.832 de persoane pozitive cu virusul SARS-CoV-2, dintr-un total de 51.194 teste RT-PCR și antigen efectuate.

Gradul de pozitivare este de 13,34%.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 6.832 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.629 mai puțin decât în ziua anterioară. 843 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

content-image

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.5991227,84
2.Arad65.7191588,3
3.Argeș72.2211026,28
4.Bacău59.215862,42
5.Bihor78.642994,93
6.Bistrița-Năsăud28.870382,96
7.Botoșani34.762292,55
8.Brașov103.1982367,81
9.Brăila30.239564,87
10.Buzău38.851936,26
11.Caraș-Severin28.615916,38
12.Călărași24.739474,27
13.Cluj148.42553512,29
14.Constanța110.6932458,45
15.Covasna18.738413,49
16.Dâmbovița50.182664,2
17.Dolj68.5472417,14
18.Galați60.8751524,54
19.Giurgiu27.305545,87
20.Gorj21.216412,89
21.Harghita20.992181,64
22.Hunedoara54.7131837,02
23.Ialomița26.334525,23
24.Iași105.5862375,06
25.Ilfov113.41629114,26
26.Maramureș48.706542,53
27.Mehedinți20.924394,25
28.Mureș60.2321236,44
29.Neamț44.553401,91
30.Olt37.1121126,08
31.Prahova93.9562618,03
32.Satu Mare31.496522,16
33.Sălaj25.741423,66
34.Sibiu73.61440111,18
35.Suceava56.745431,4
36.Teleorman32.5061065,29
37.Timiș142.13034410,03
38.Tulcea20.085242,44
39.Vaslui35.238822,59
40.Vâlcea39.4561105,57
41.Vrancea25.362482,85
42.Mun. București509.905213719,99
43.Din străinătate**4.09917 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  3.225*-516 
TOTAL2.748.7776.832 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

content-image

În total, până astăzi, 2 martie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.748.777 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 111.804 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.524.112 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 671 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD29
3ARGEŞ30
4BACĂU4
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI3
8BRAŞOV15
9BRĂILA0
10BUZĂU8
11CARAŞ-SEVERIN8
12CĂLĂRAŞI4
13CLUJ17
14CONSTANŢA17
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA12
17DOLJ103
18GALAŢI10
19GIURGIU6
20GORJ9
21HARGHITA2
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA4
24IAŞI24
25ILFOV30
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI3
28MUREŞ10
29NEAMŢ4
30OLT10
31PRAHOVA16
32SATU MARE1
33SĂLAJ2
34SIBIU9
35SUCEAVA5
36TELEORMAN15
37TIMIŞ26
38TULCEA1
39VASLUI2
40VÂLCEA8
41VRANCEA7
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI172
 TOTAL671

Până astăzi, 63.668 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.03.2022 (10:00) – 02.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 90 de decese (54 bărbați și 36 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 90 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 29 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 35 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

89 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 90 de pacienți decedați, 72 au fost nevaccinați și 18  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, survenit în județul Mureș, în februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 6.081, cu 507 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 858 de persoane, cu 34 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 858 de pacienți internați la ATI, 762 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 341 sunt minori, 335 fiind internați în secții, cu 38 mai puțin decât în ziua anterioară și 6 la ATI, similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.462.997 de teste RT-PCR și 8.691.407 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.833 de teste RT-PCR (9.429 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.404 la cerere) și 34.361 de teste rapide antigenice.