Festivalul International de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic” a ajuns la cea de-a III-a editie

BirlicMunicipiul Fălticeni va găzdui în perioada 9-15 septembrie 2013, cea de-a III-a ediție a Festivalului pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”, informează într-un comunicat de presă, organizatorii evenimentului.

Potrivit acestora, printre invitaţii de onoare care vor veni la Fălticeni în perioada 9-15 septembrie se numără: Alex Şerban (strănepotul maestrului Gr. V. Birlic), Vladimir Găitan, Radu Gheorghe, Beatrice Rancea, Stere Gulea, Catrinel Dumitrescu, Irina Margareta Nistor, Medeea Marinescu, Marius Manole, Mihai Pînzaru PIM (care va oferi fiecărui participant la festival câte un portret), Dan Clucinschi şi alţii.

Juriul Festivalului va fi format din: Eusebiu Ştefănescu (preşedintele juriului), Claudia Motea, Ion Sapdaru, Gheorghe Balint şi Lorette Enache.

Vă prezentăm programul detaliat al Festivalului Internaţional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”

Ziua 1 (luni, 9 septembrie)

Ora 10.00 – Primirea participanţilor;
Ora 12.00 – Conferinţa de presă, expoziţii de artă, lansare de cărţi şi CD-uri;
Ora 15.00 – Vizitarea muzeelor fălticenene;
Ora 18.00 – Seară de teatru (Medeea Marinescu şi Marius Manole: “Fă-mi loc”);
Ora 20.00 – Întâlnire de suflet cu Medeea Marinescu şi Marius Manole;
Ora 22.00 – Gala de deschidere a festivalului: Spectacol de muzică folk (Adi Bezna, Cosmin Vaman, Sorin Poclitaru şi Ştefania Iacob).

Ziua a 2-a (marţi, 10 septembrie)

Ora 10.00 – Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”);
Ora 15.30 – Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”);
Ora 18.00 – Seară de teatru (Trupa de Teatru „Ateneu” – Iaşi: „Jurnalul unui nebun”);
Ora 20.00 – Spectacolul „Încă o piesă fără titlu” al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache);
Ora 22.30 – Cinemateca de noapte (Filmul “Minte-mă frumos”).

Ziua a 3-a (miercuri, 11 septembrie)

Ora 10.00 – Workshop împreună cu profesorii şi studenţii de la UNATC (Sala de sport a Colegiului Agricol „Vasile Lovinescu”);
Ora 9.30 – Concursul individual (recitare poezie sau monolog): Grupa 7-14 ani şi Workshop pentru copii (Invitat: Claudia Motea);
Ora 15.00 – Concursul individual (recitare poezie sau monolog): Grupa 15-25 de ani;
Ora 18.00 – Seară de teatru (Casa de Cultură Călăraşi: „Variaţiuni enigmatice”);
Ora 20.00 – Spectacolul „Al cincilea anotimp”, al trupei de teatru „Birlic”;
Ora 22.30 – Cinemateca de noapte (Filmul “Orient Express”).

Ziua a 4-a (joi, 12 septembrie)

Ora 10.00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (patru spectacole de teatru);
Ora 18.00 – Seară de teatru (Teatrul Municipal „Traian Grozăvescu” – Lugoj: „Gaiţele”);
Ora 20.00 – Spectacolul „Aquaholic” al studenţilor de la UNATC (Coregraf: Lorette Enache);
Ora 22.30 – Cinemateca de noapte (Filmul “Nuntă în Basarabia”).

Ziua a 5-a (vineri, 13 septembrie)

Ora 10.00 – Concurs de interpretare trupe de teatru (patru spectacole de teatru);
Ora 15.00 – Primăria municipiului Fălticeni: Ceremonia decernării titlului de Cetăţean de Onoare scriitorului Mihail Şerban, maestrului Vladimir Găitan, maestrului Emil Hossu (post-mortem) şi actriţei Catrinel Dumitrescu;
Ora 16.30 – Prezentarea filmului “Măria Sa, Birlic”, realizat de Carmen Olaru (TVR Iaşi). Întâlnire de suflet cu: Alex Şerban (strănepotul maestrului Gr. V. Birlic);
Ora 18.30 – Seară de teatru: „Ludwig, Nicolo & Jo” cu Radu Gheorghe, Mihai Bisericanu și Georgeta Ciocârlan;
Ora 20.00 – Trupa “Birlic”: ”Karagiale Reloaded” (Regizor: Gheorghe Balint);
Ora 22.30 – Cinemateca de noapte (Filmul “Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”).

Ziua a 6-a (sâmbătă, 14 septembrie)

Ora 10.00 – Excursie cultural-religioasă la Complexul duhovnicesc “Nicolaus” – Hreaţca (Participarea la Sf. Liturghie, slujba de pomenire pentru personalităţi şi agapă creştină);
Ora 15.00 – Lansare de cărţi ale editurii Polirom, invitat Dan Lungu, scriitor şi directorul Muzeului Literaturii Române Iaşi şi prezentarea filmului “Sunt o babă comunistă”;
Ora 17.30 – Întâlnire de suflet cu: Stere Gulea, Irina Margareta Nistor şi Dan Lungu;
Ora 19.00 – Întâlnire de suflet cu: Eusebiu Ştefănescu, Vladimir Găitan şi Radu Gheorghe;
Ora 21.00 – Curtea interioară a Muzeului de Artă “Ion Irimescu”, Gala decernării premiilor festivalului şi spectacol de operă (Opera Naţională din Iaşi);
Ora 23.00 – Petrecerea de rămas bun (invitaţi: Radu Gheorghe, Ovidiu Mihăilescu, Puiu Creţu, Sorin Poclitaru şi Ştefania Iacob).

Ziua a 7-a (duminică, 15 septembrie)

Ora 11.00 – Excursie cultural-religioasă la mănăstirile din Bucovina (Dragomirna, Putna, Suceviţa, Moldoviţa, Voroneţ şi Slatina);
Ora 19.00 – Seară de teatru (Teatrul Nottara: premiera naţională a piesei “Comedie de modă veche”);
Ora 21.00 – Cinemateca de noapte (Filmul “Titanic vals”).