Intră acum și în grupul de
O casă de locuit situată pe str. Ion Creangă, din municipiul Fălticeni, a fost parțial distrusă de un incendiu izbucnit joi dimineața.
La sosirea pompierilor, ardea acoperișul locuinței, existând pericolul de propagare a flăcărilor la întreaga gospodărie și la o locuință învecinată.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/04/7d301db2-bf44-4dab-9905-05615c2334d4.jpg)
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Suceava, Slt. Alin Găleată, incendiul a fost lichidat, la aproximativ o oră de la anunțare, de Militarii Detașamentului de Pompieri Fălticeni cu ajutorul a două autospeciale.
Până atunci, însă, a ars acoperișul casei pe o suprafață de aproximativ 100 mp și s-au degradat podul clădirii, aparate electrocasnice și obiecte de mobilier, iar pompierii au salvat restul casei de locuit, o anexă gospodărească și locuința învecinată.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/04/9e8ca702-f424-47ec-aa34-7fcfa5a4d152.jpg)
Incendiul a izbucnit, cel mai probabil, din cauza efectului termic generat de coșul de fum neprotejat corespunzător față de materialele combustibile, precizează sursa citată.
Intră acum și în grupul de