CSM Bucovina Suceava se impune la Braşov după o a doua repriză de excepţie (Rugby – Divizia Naţională)

Într-un meci din etapa a IX-a a seriei I, CFR Braşov – CSM Bucovina Suceava 10 – 38 (10 – 9)
CSM Bucovina a debutat în sezonul oficial 2009 cu o victorie clară pe terenul celor de la CFR Braşov. Succesul nu a fost facil, gazdele conducând la pauză cu 10 – 9. În repriza secundă însă, după o întâlnire mai puţin amicală la pauză cu antrenorul Constantin Vlad, sucevenii au revenit furtunos şi au marcat nu mai puţin de patru eseuri.

„Braşovenii ne-au surprins prin elanul lor din debut de meci, în minutul 7 ei conducând cu 10 – 0. Treptat am revenit în joc şi cu transformeurul nostru Conache într-o zi bună am echilibrat partida.

Repriza secundă ne-a aparţinut în totalitate, am dominat pe înaintare şi i-am ţinut departe pe braşoveni de terenul nostru de ţintă. Pe acestui joc bun am marcat 4 încercări prin Ştefancu, de două ori, Drelciuc şi Nichiforiuc. A fost o victorie muncită şi-i felicit pe jucătorii noştri pentru modul în care s-au comportat în acest meci” a declarat antrenorul formaţiei CSM Bucovina Suceava, Constantin Vlad.
Pentru CSM Bucovina Suceava au marcat Ştefancu, două eseuri, Nichiforiuc şi Drelciuc câte un eseu şi Conache, patru lovituri de pedeapsă şi trei transformări.