Cetatea, egala unei pretendente la promovare (Fotbal, Liga a II-a)

Cetatea Suceava – Concordia Chiajna 0 – 0

Oaspeţii au fost primii care au avut şansa de a marca, în minutul 4 Iliescu expediind un şut periculos din interiorul careului însă mingea a fost deviată de Florin Ailenei în corner. Lovitura de la colţul de terenului a fost executată de acelaşi Iliescu, fostul jucător al lui Dinamo Kiev, Cristian Ciubotariu, a trimis spre poartă însă Apetroae a respins cu burta de pe linia porţii.

Forcingul oaspeţilor din debutul întâlnirii putea fi concretizat prin gol în minutul 9, când Ciubotariu a trimis la rădăcina barei din stânga a porţii sucevenilor dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga. Prima şansă de gol a Cetăţii a venit abia după jumătate de oră de joc în urma unei faze fixe. Homneac a executat o lovitură liberă de la 25 de mtri lateral dreapta însă mingea trimisă de căpitanul “alb-albaştrilor” a trecut la un metru peste transversala porţii apărate de Niţu.

Finalul primului act a fost apatic, ambele echipe nereuşind să se mai apropie periculos de cele două porţi, astfel că la vestiare s-a intrat la egalitate, scor 0-0.

La pauză, Ioan Radu a făcut o mutare inspirată prin introducerea mijlocaşului Florin Apetri în locul lui Mihai Hapiuc, decarul Cetăţii aducând în partea a doua un plus fazei ofensive a sucevenilor. La două minute de la realuarea jocului, Apetri a executat un corner la semiînălţime, pe colţul scurt, dar brazilianul Tomaz, aflat la primul meci oficial în tricoul Cetăţii de la revenirea pe Areni, a reluat din plonjon puţin pe lângă poarta Chiajnei. Portarul Pascal a fost la post la şutul lui Duru din minutul 50 pentru ca trei minute mai târziu, fundaşul Gardoş să reia peste poartă la un corner executat de Ciubotariu.
În ultima jumătate de oră a meciului, Cetatea s-a aflat la timona jocului şi a pus presiune pe careul Concordiei. Şuturile din prima ale lui Tomaz şi Tomescu nu şi-au atins ţinta, iar odată cu trecerea timpului oaspeţii au părut mulţumiţi şi cu un rezultat de egalitate.

Căpitanul Tudor Homneac ar fi putut aduce victoria echipei sale însă şutul exepediat de el a fost deviat de un fundaş ilfovean, iar în prelungiri Dumitru a avut şansa golului izbăvitor dar reluarea lui din zona punctului cu var a trecut peste poarta echipei vizitatoare.

Au evoluat formaţiile:

Cetatea: Pascal – Fl. Ailenei, Cososchi, Halip – Apetroae, Hapiuc (46 Apetri), Homneac, Tomaz, Tomescu – Azaharioaei (82 Jalbă), Dicher (82 Dumitru). Antrenor: Ioan Radu

Concordia: Niţă – Pătru, Stativă, Gardoş, Lungan (80 M. Neagu) – Oae, Duru, Ciubotariu, Iliescu (56 Corcoveanu) – Diniţă, Burlacu (80 Cr. Ungureanu). Antrenor: Adrian Bumbescu

În etapa a cincea, Cetatea Suceava va juca pe terenul noului lider al Seriei I. Echipa antrenată de Ioan Radu va înfrunta Victoria Brăneşti, grupare nou-promovată în eşalonul secund care are însă victorii pe linie după primele patru etape.

Radu, satisfăcut de rezultat şi de atitudinea echipei

Ioan Radu s-a declarat satisfăcut de rezultatul de egalitate realizat de Cetatea în confruntarea cu Concordia Chiajna.
„Sunt mulţumit de rezultat, chiar dacă pe final am avut două trei ocazii clare de gol care puteau să ne aducă victoria. Jocul trebuie însă analizat în ansamblul său şi trebuie să recunoaştem că în prima repriză Chiajna a evoluat mult mai bine decât noi. Oricum este îmbucurător că echipa noastră a etalat şi astăzi o atitudine pozitivă în joc, iar evoluţia din ultima jumătate de oră a arătat că acest grup chiar are potenţial ”, a concluzionat tehnicianul Cetăţii.

La conferinţa de presă de după meci Ioan Radu s-a referit şi la admonestările venite la pauză din partea unor suporteri, care erau nemulţumiţi de jocul etalat de gruparea suceveană în prima repriză a disputei cu Concordia. „Nu mi se pare nimic anormal în asta. Cred că aceasta e şi menirea suporterului. Dacă tot vine şi plăteşte un bilet de intrare, trebuie să-şi manifeste bucuria sau tristeţea într-un fel”, a opinat antrenorul sucevean.

Folosit pe întreaga durată a meciului, brazilianul Tomaz a arătat destule lucruri bune la revenirea sa pe Areni.

„Chiar dacă a început pregătirea mult mai târziu decât restul colegilor, Tomaz s-a comportat foarte bine din punct de vedere fizic. A avut câteva realizări pe faza de atac, aducându-şi aportul şi în defensivă. Cred că mai are nevoie de câteva meciuri în picioare pentru a deveni cu adevărat un jucător important pentru noi”, a precizat Ioan Radu.

Bumbescu visează la promovare

Tehnicianul Concordiei, Adrian Bumbescu, a declarat că formaţia pe care o antrenează beneficiază de toate condiţiile pentru a lupta pentru promovarea în Liga I în acest sezon. „Consider că Delta Tulcea şi FCM Bacău sunt principalele noastre contracandidate în lupta pentru accederea în primul eşalon. Brăneştiul nu cred că poate să ţină pasul cu noi şi spun asta pentru că ştiu foarte bine situaţia de acolo”, a mărturisit fostul fundaş de fier al Stelei.

După o primă repriză în care nu au contat deloc în ofensivă, sucevenii au devenit mult mai prezenţi în faţa porţii adverse odată cu introducerea în teren a lui Florin Apetri, care a făcut un meci foarte bun astăzi. Acest lucru a fost remarcat şi de antrenorul Concordiei, Adrian Bumbescu, care în afara lui Apetri i-a remarcat şi pe fundaşii centrali ai Cetăţii, pentru că au reuşit să-l anihileze total pe Laurenţiu Diniţă, considerat cel mai periculos jucător al Chiajnei.

13 FC Baia Mare 4 1 1 2 4-6 4p
14 Minerul Lupeni 4 1 1 2 1-3 4p
15 Drobeta Tr. Severin 4 0 1 3 2-6 1p
16 Fortuna Covaci 3 0 1 2 4-10 1p
17 Arieşul Turda 4 0 0 4 4-8 0p
18 CFR Timişoara 4 0 0 4 0-16 0p