Revansa amanata (Handbal)

CS Universitatea Suceava – UCM Reşiţa 24 – 26

CS Universitatea Suceava nu a reuşit să răzbune pierderea trofeului Challenge Cup în dauna Reşiţei lui Aihan Omer, iar Leonard Bibirig a fost învins la primul său duel direct cu “Turcul”, scor 23-25, într-un meci disputat azi în ultima etapă a turului Ligii Naţionale de handbal masculin. Prima întâlnire dintre cele două formaţii după dubla manşă a finalei Challenge Cup din luna mai a stat sub semnul echilibrului aproape pe întreaga sa desfăşurare. Reşiţenii au început meciul mai bine şi au condus cu 5-1 în minutul 10, dar Adi Chiruţ, cel mai bun om al sucevenilor în acest joc, a dat semnalul revenirii. În doar opt minute, CS Universitatea a restabilit egalitatea, 6-6, din acest moment jucându-se cap la cap până la finalul primei reprize când oaspeţii au terminat în avantaj, scor 10-11.

Actul secund a fost începutu mai bine de jucătorii lui Bibirig, care în minutul 33 conduceau cu 12-11, iar în minutul 42, cu 17-15. Cu avans de două goluri şi superioritate numerică, sucevenii nu reuşit să înscrie, “studenţii” precipitându-se la finalizare astfel că UCM a restabilit egalitatea, 17-17. Finalul meciului a arătat o echipă bănăţeană mai experimentată condusă de excelentul Ghiţă Irimescu şi după 60 de minute de joc, tabela din sala LPS a arătat 24-26, rezultat care a consemnat a trei înfârngere consecutivă a Universităţii.