PD-L se lupta in turul doi cu PSD si PNL

Turul doi de scrutin va însemna pentru trei dintre partidele politice de pe esicherul politic sucevean ultima mare confruntare înaintea alegerilor generale. Turul II va însemna de fapt stabilirea câstigatorului alegerilor din judetul Suceava. Chiar daca presedintia Consiliului Judetean a fost transata de PD-L, PSD nu va pierde niciun prilej de a se lauda ca are cel mai mare numar de primari din judet. Pentru PD-L, faptul ca nu are majoritatea primarilor din judet, nu înseamna mare suparare, însa democrat-liberalii nu se pot împaca cu ideea ca orasele importante au fost pierdute.

În afara de Suceava, unde Ion Lungu a luat „caimacul”, în rest, celelalte orase sunt fie pierdute (a se vedea Gura Humorului, Siret si Câmpulung Moldovenesc), fie pe cale de a fi pierdute (Falticeni si Radauti), daca nu va exista o formula prin care lucrurile sa fie transate de partea candidatilor PD-L.

Democrat-liberalii îsi pun mari sperante în cele doua orase ramase pentru turul II, însa mai au si alte aspiratii, vor cel putin 30 din cele 40 de localitati în care au candidati în turul al doilea. De cealalta parte, PSD si PNL vor face front comun ca sa câstige în dauna unui singur adversar politic, PD-L.

Din aceasta cauza, lupta în turul al doilea va fi una foarte interesanta.  

Candidatii din turul II de scrutin la primariile din judet: 

Falticeni : Sabin Ghilea – PSD, Vasile Tofan – PD-L
Radauti :  Mihai Frunza – PSD, Aurel Olarean – PD-L
Vatra Dornei : Ilie Bonches – PSD, Ioan Moraru – PNL
Brosteni :  Mircea Paseriu – PSD,  Stelian Chirila – PD-L
Solca : Valerut Taranu Hofnar  – PSD, Gheorghe Bahan – PNG CD
Arbore : Gheorghe Tiron – PSD, Ionel Hrincescu – PD-L
Bosanci : Ion Donisa – PSD, Anton Curic – PD-L
Breaza : Gheorghe Lesenciuc – PSD, Florin Hreniuc – PD-L
Brodina : Ilie Haleta – PSD, Vasile Popescu – PD-L
Cacica : Elena Oloca – PSD, Petru Tudose – PD-L
Capu Câmpului : Gheorghe Obreja – PSD, Gheorghe Cajvan – PD-L
Cîrlibaba : Ilie Tironeac – PSD, Gabriel Danciu – PD-L
Comanesti : Filip Constantin – PSD, Pastrav Grigoras – independent
Cornu Luncii : Gheorghe Fron – PSD, Petru Voda – PNL
Cosna : Ilie Todasca – PSD, Iluta Ivan – PD-L
Crucea : Constantin Bîrgaoanu – PSD, Dorin Rusu – PNL
Darmanesti : Ilie Robciuc – PSD, Dan Chidovat – PD-L
Dornesti : Petru Nastase – PD-L, Gheorghe Luta – PNL
Dumbraveni : Ioan Paval – PNL, Constantin Gafitescu – PD-L
Fratautii Noi : Gheorghe Streanga – PNL, Constantin Galan – PD-L
Fundu Moldovei : Florin Tonegari – PSD, Tudor Zdrob – PNL
Granicesti : Gheorghe Nutu – PSD, Sorin Simionese – PNL
Hîrtop : Ion Hretcanu – PSD, Toader Gradinaru – PD-L
Horodniceni : Dumitru Matei – PSD, Nicolae Horea – PNL
Horodnic de Jos : Petrica Onica – PD-L, Petru Viorel Prelipcean – PNL
Iacobeni : Ciprian Stoleru – PSD, Angelica Fodor – PD-L
Ipotesti : Dumitru Corjuc – PSD, Dumitru Gulei – PD-L
Izvoarele Sucevei : Mihail Mehno – PD-L, Ioan Habur – PNG CD
Manastirea Humorului : Vasile Micutar – PNL, Catalin Tomasciuc – PD-L
Mitocu Dragomirnei : Viorel Reziuc – PSD, Dan Solcan – PD-L
Moara : Ferdinand Dzimireschi – PSD, Constantin Prodaniuc – PD-L
Moldovita : Nicolae Chiforec – PSD, Dan Ilisei – PD-L
Musenita : Filip Niculaev – PSD, Gheorghe Iftimie – PD-L
Ostra : Niculai Masichievici – PSD, Grigore Coperza – PD-L
Panaci : Vasile Cozan – PSD, Adrian Tarca – PNG CD
Patrauti : Dragos Jureschi – PSD, Ioan Hostiuc – PD-L
Pîrtesti de Jos : Ioan Pavel Toma – PSD, Marcel Strugaru – PD-L
Pojorîta : Constantin Erhan – PSD, Bogdan Codreanu – PNG CD
Putna : Vasile Hotnogu – PSD, Viorel Boghian – PD-L
Slatina : Ilie Gherman – PD-L, Gavril Niculeasa – PNG-CD
Stroiesti : Ion Baitan – PSD, Stefan Crainiciuc – PD-L
Stulpicani: Vasile Ostanschi – PSD, Isidor Racila – PD-L
Sucevita : Ioan Onufrei – PSD, Aurel Corjîn – PD-L
Serbauti : Vasile Tanasiciuc – PD-L, Constantin Sanduleac – PNL
Todiresti : Gheorghe Avram – PD-L, Gheorghe Rudnic – PSD
Udesti : Savel Botezatu – PSD, Mihai Moraru – PD-L
Vadu Moldovei : Marcel Ioacob – PSD, Vasile Sofronie – PD-L
Vatra Moldovitei : Ilie Sauciuc – PNL, Virgil Saghin – PD-L
Vicov de Jos : Cornel Carcea – PNL, Constantin Mutescu – independent
Volovat : Ioan Vicol – PSD, Ioan Halip – PD-L
Vulturesti : Catalin Ciubotariu – PSD, Mihai Gradinaru PD-L
Zamostea : Neculai Achihaii – PSD, Gheorghe Haraga – PNL