Formaţia CSS „Nicu Gane” Falticeni se impune in derbiul cu CSS LPS Suceava (Volei masculin – Campionatul National de cadeti)

Într-un meci decisiv pentru calificarea la turneul semifinal, pentru suceveni, CSŞ LPS Suceava – CSŞ „Nicu Gane” Fălticeni 1-3 (23, -17, -23, -19)

Meci decisiv în sala „Unirea” în cadrul seriei A a Campionatului Naţional de volei masculin cadeţi între CSŞ LPS Suceava şi CSŞ „Nicu Gane” Fălticeni. Gazdele avea neapărat nevoie de victorie pentru a putea spera la calificarea la turneul semifinal, în timp ce fălticenenii doreau parafarea definitivă a calificării lor la penultimul act al competiţiei.

Elevii profesorului Vasile Moşuc au început mai bine meciul şi şi-au adjudecat primul set cu 25-23. După efortul depus, sucevenii au cedat iniţiativa în setul secund şi au pierdut rapid la 17. CSŞ LPS Suceava a mai avut o tresărire de orgoliu în setul trei pe care l-au cedat pe final la 23 după o serie de greşeli absolut copilăreşti. La scorul de 2-1 la seturi în favoarea celor de la CSŞ „Nicu Gane” Fălticeni, tinerii voleibalişti suceveni au cedat şi au pierdut şi setul patru şi meciul.

„A fost un joc frumos şi echilibrat în care noi am greşit mai mult decât adversarii noştri. Asta este, am pierdut şansa de a ne califica la turneul semifinal, dar sperăm să creştem în joc pe viitor şi să putem să ne concentrăm în momentele dificle ale jocurilor. Îi felicit pe cei din Fălticeni şi le doresc baftă la turneul semifinal”, a declarat antrenorul echipei CSŞ LPS Suceava, Vasile Moşuc.

Din echipa LPS Suceava au făcut parte sportivii: Buliga Cosmin, Pavel Laurenţiu, Schipor Radu, Locovei Claudiu, Vizeteu Florin, Tcaciuc Alin, Scurtu Alexandru, Juravlea Petru şi Popescu Tudor.

Pentru CSŞ „Nicu Gane” Fălticeni au evoluat: Timofti Flaviu, Andone Cosmin, Lupu Ştefan, Pădurariu Ciprian, Sandu George, Tănase Andrei, Dochiţa Iulian, Amariei Emanuel. Antrenor: Ionel Ciocan.