Intră acum și în grupul de
Regiunea Nord-Est a recuperat în ultimii ani decalajele față de alte regiuni ale țării și nu mai este cea mai săracă din țară, devansând regiunile Sud-Vest și Vest, potrivit datelor publicate de CNSP în Proiecţia principalilor indicatori în profil teritorial și preluate de cursdeguverare.ro
Astfel, regiunea Nord-Est contribuie cu mai mult de 10 la sută la PIB, în timp ce Sud-Vest cu 7,4 la sută, iar regiunea Vest cu 9,2 la sută.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/07/tabel-1-regiuni-de-dezvoltare-pib.png)
Sociologul sucevean dr. Adrian Botezatu a declarat pentru News Bucovina că subfinanțarea cronică împiedică regiunea Nord-Est să se dezvolte mai mult.
„Datele arată că polul sărăciei în România sunt județele de la Dunăre, inclusiv ruralul județului Constanța, iar principala problemă a regiunii de Nord Est este subfinanțarea cronică”, a spus sociologul sucevean.
El a explicat că deși județul Timiș are cea mai mare contribuiție la PIB-ul țării, regiunea Vest este pe penultimul loc în țară.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/06/botezatu-adrian-1024x505.png)
Astfel, regiunea Vest care include județele Timiș, Arad, Caraș Severin și Hunedoara este penultima pentru că județele Caraș Severin și Hunedoara sunt foarte sarace și trag în jos PIB-ul regional care este asigurat în proporție de trei sferturi din contribuțiile Timiș și Arad.
Sociologul sucevean a menționat că dezvoltarea regiunii Nord Est a avut ca principal motor absorbția fondurilor europene.
El a amintit că în 2016, comisarul european pentru dezvoltare regională de la vremea respectivă, Corina Crețu, arăta că deși era cea mai săracă regiune a țării, Regiunea de Nord-Est are cea mai mare rată de absorbție a fondurilor europene din perioada 2007 – 2013 și că s-au folosit banii europeni mult mai bine decât în celelalte șapte regiuni din România.(T.B.)
Intră acum și în grupul de