Duminica se reia campionatul (Fotbal, Liga a IV-a)

Conducerea AJF Suceava a decis să se respecte decizia iniţială de a se relua Liga a IV-a duminică, 14 martie. O parte dintre delegaţii echipelor din judeţ ar fi vrut amânarea cu o săptămână a reluării competiţiei fotbalistice judeţene, din pricina ninsorilor din ultimele zile.

Vineri, preşedintele Aurel Daicu, a decis ca etapa programată duminică, să aibă loc. “Nu putem amâna reluarea campionatului pentru că apoi ne-ar fi presat timpul. Suntem obligaţi de FRF să anunţăm în timp util campioana judeţeană care va participa la barajul de promovare în Liga a III-a. Conform ROAF, cluburile gazdă sunt obligate să asigure condiţiile optime pentru desfăşurarea meciurilor, în caz contrar vor suporta consecinţele”, a precizat Daicu.

Etapa a XVIII-a

Duminică, 14 martie, ora 11:00 (juniorii), ora 13:00 (seniorii)

Cetatea II Suceava – Florconstruct Pătrăuţi (teren: Arbore)
C.N. Nicu Gane Fălticeni – Viitorul Liteni (teren: M. Ioan)
Bucovina Rădăuţi – Foresta Mălini
Foresta Moldoviţa – F.C. Marginea
Danalis Zvoriştea – F.C. Pojorâta (teren: Zvoriştea)
Steaua Dumbrăveni – Minerul Iacobeni
Avântul Frasin – Releul Mihoveni
Dorna Vatra Dornei – Unirea Boroaia

Clasament – seniori

1 Foresta Mălini 17 16 1 0 67 – 16 49
2 Cetatea II Suceava 17 11 4 2 51 – 13 37
3 Dorna Vatra Dornei 17 10 4 3 47 – 19 34
4 Danalis Zvoriştea 17 10 2 5 35 – 23 32
5 Viitorul Liteni 17 9 4 4 34 – 21 31
6 CN Nicu Gane Falticeni 17 10 1 6 37 – 26 31
7 Bucovina Rădăuţi 17 9 3 5 44 – 20 30
8 Foresta Moldoviţa 17 6 3 8 31 – 30 21
9 Avântul Frasin 17 6 2 9 26 – 36 20
10 Releul Mihoveni 17 6 0 11 23 – 56 18
11 Steaua Dumbrăveni 17 5 2 10 19 – 35 17
12 Unirea Boroaia 17 4 4 9 25 – 42 16
13 FC Pojorata 17 5 0 12 29 – 46 15
14 Florconstruct Pătrăuţi 17 4 3 10 28 – 47 15
15 FC Marginea 17 4 3 10 24 – 47 15
16 Minerul Iacobeni 17 3 0 14 18 – 61 9

Clasament – juniori

1 CN Nicu Gane Falticeni 17 16 0 1 82 – 5 48
2 Dorna Vatra Dornei 17 14 1 2 63 – 19 43
3 Steaua Dumbrăveni 17 12 3 2 39 – 18 39
4 FC Pojorata 17 9 1 7 48 – 42 28
5 Cetatea II Suceava 17 7 3 7 46 – 33 24
6 Unirea Boroaia 17 7 3 7 40 – 30 24
7 Bucovina Rădăuţi 17 7 3 7 40 – 36 24
8 Avântul Frasin 17 7 3 7 21 – 28 24
9 Danalis Zvoriştea 17 6 6 5 26 – 47 24
10 Foresta Mălini 17 7 2 8 29 – 22 23
11 FC Marginea 17 7 2 8 35 – 44 23
12 Florconstruct Pătrăuţi 17 6 1 10 30 – 45 19
13 Foresta Moldoviţa 17 4 4 9 26 – 42 16
14 Viitorul Liteni 17 3 3 11 23 – 62 12
15 Releul Mihoveni 17 3 2 12 42 – 68 11
16 Minerul Iacobeni 17 2 1 14 14 – 73 9